کاهش صادرات فرش دستباف ايران به 70 ميليون دلار/ قوانين جديد و غير کارشناسي باعث از بين رفتن جايگاه بافندگان فرش مي شود

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

محمدعلي زرينه کفش، رئيس اتحاديه توليدکنندگان، بافندگان حرف وابسته فرش دستباف تهران:

کاهش صادرات فرش دستباف ايران به 70 ميليون دلار/ قوانين جديد و غير کارشناسي باعث از بين رفتن جايگاه بافندگان فرش مي شود

  • کد خبر : 96466
  • 1401/06/05

رئيس اتحاديه توليدکنندگان، بافندگان حرف وابسته فرش دستباف تهران با اشاره به تقليل ميزان صادرات فرش در سال 1400 به 70 ميليون دلار گفت: قوانين جديد و غير کارشناسي باعث از بين رفتن جايگاه بافندگان فرش مي‌شود.

محمدعلي زرينه کفش، رئيس اتحاديه توليدکنندگان، بافندگان حرف وابسته فرش دستباف تهران با اشاره به فعاليت اتحاديه هاي فرش دستباف از سال 83 اظهار داشت: اتحاديه هاي فرش دست بافت شيوه نامه 77 نظام صنفي در حمايت از اتحاديه بافندگان فرش دست‎باف و مرکز ملي فرش را در قانوني وضع کرد که متأسفانه اين شيوه نامه حذف شده است.

وي با بيان اينکه برخي قوانين غيرکارشناسي شده اجازه حمايت از بافندگان و توليدکنندگان فرش دستبافت را نمي دهد افزود: شکل گيري اتحاديه هاي مستقل بافندگان فرش دستباف و منسوجات سنتي مانع موازي کاري در وزارتخانه هاست و بافندگان فرش دستباف مي توانستند در صادرات موفق عمل کنند.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان، بافندگان حرف وابسته فرش دستباف تهران با اشاره به وجود بيش از 2 ميليون بافنده فرش دستباف در کشور ابراز داشت: قوانين جديد و غير کارشناسي باعث از بين رفتن جايگاه و عدم حمايت از بافندگان فرش مي شود که اتحاديه هاي مستقل را تا مرز نابودي پيش مي برد.

زرينه کفش با تأکيد بر حفظ شاکله اتحاديه هاي توليدکنندگان و بافندگان فرش ابراز داشت: اتحاديه بافندگان فرش دستباف شهرستان بهارستان توانسته استقلال و ظرفيت توليدات خود را افزايش و نقش مؤثري در استان و کشور ايفا کند که اين اقدامات نشان از طي مراحل سخت و دشوار است.

وي در ادامه گفت: پتانسيل و ظرفيت توليد فرش و منسوجات سنتي در بهارستان بسيار بالا است و اين مهم نيازمند توجه مسئولين شهرستاني و استاني است که به دليل مهاجرپذيري اين شهرستان و تنوع قوميت ها مي شود از اين ظرفيت به بهترين نحو ممکن بهره برداري کرد.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان، بافندگان حرف وابسته فرش دستباف با بيان اينکه در سالهاي گذشته ميزان صادرات فرش دستباف به 500 ميليون دلار رسيده تصريح کرد: ميزان صادرات فرش در سال 1400 به 70 ميليون دلار تقليل پيدا کرد که دخالت هاي دولت در نقش آفريني ارز و ايجاد شرط براي صادرات و برخي تحريم ها در ورود ارز به کشور منجر به فرار تجار شده است.

زرينه کفش عنوان کرد: خود تحريمي ها و قوانين غيرکارشناسي بافندگان را از مسير خود خارج کرده است و توليدکنندگان فرش نمي توانند در نمايشگاه هاي بين المللي تجاري و اقتصادي حضور و محصولات خود را به جهانيان عرضه کنند.

وي با تأکيد بر حمايت دولت از تجار و صادرکنندگان فرش اظهار داشت: کسب وکار فرش دستباف مي تواند با حضور کارشناسان اين حوزه و با احياي قوانين مناسب زمينه حضور فعال سرمايه گذاران را در عرضه فرش ايراني به دنيا را فراهم و آمار صادرات را افزايش دهد.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان، بافندگان حرف وابسته فرش دستباف تهران در پايان خاطرنشان کرد: فرش ايراني در کشورهاي حوزه خليج فارس و اروپا از جايگاه خوبي برخوردار است که در صورت حمايت مسئولان مي توانيم به جايگاه واقعي خود دست پيدا کنيم.

منبع : خبرگزاري تسنيم

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.