بازار کتاب با کمبود نقدينگي روبه‌رو است/ بار مضاعف ماليات بر دوش اهالي نشر

اخبار ویژه

تزريق واکسن به بيش از 70 درصد اصناف تهران/ واکسيناسيون تمام واحدهاي صنفي در دستور کار است

جلسه کميته فوتبال اتاق اصناف تهران تشکيل شد

فروشگاه‌ها عامل تغيير قيمت نيستند!/ لوازم‌خانگي طي چهار سال گذشته 4 الي 10 برابر افزايش قيمت داشته است

3

هومان حسن‌پور، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران:

بازار کتاب با کمبود نقدينگي روبه‌رو است/ بار مضاعف ماليات بر دوش اهالي نشر

  • کد خبر : 93155
  • 1400/06/31

رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: اين روزها در بازار کتاب با کمبود نقدينگي شديد روبه‌رو هستيم، ما اگر قبلا بودجه ‌اي داشتيم که با آن مي ‌توانستيم پنج کتاب چاپ کنيم، امروز مي ‌توانيم فقط يک کتاب چاپ کنيم.

ناشران و کتاب فروشان در طول سال هاي اخير چالش هاي زيادي را پشت سر گذاشته اند، چالش هايي که طي دو سال اخير با شيوع بيماري کرونا و رکود بسياري از فعاليت هاي اقتصادي تاثير بسزايي در حوزه فرهنگ بخصوص حوزه نشر داشته است.

يکي از چالش هاي جدي ناشران در اين عرصه توليد کتاب با کاغذ ارزان قيمت يا کاغذ دولتي است که به دليل توقف توزيع کاغذ يارانه اي طي ماه هاي اخير، مشکلات زيادي را براي ناشران ايجاد کرده است؛ مشکلات ديگري مثل اعمال سليقه مميزان مالياتي، حذف معافيت پرداخت سهم کارفرما توسط بيمه براي ناشران جديد، ايجاد فضاي لجام گسيخته مجازي و ورود افراد سودجو و قاچاقي به آن که از ديگر موضوعاتي است که ناشران و کتاب فروشان را با دغدغه هاي بسياري مواجه کرده.
با هومان حسن پور، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان در خصوص مشکلات و دغدغه هاي صنف کتابفروشان و ناشران و راهکارهاي وي براي برونرفت از وضعيت فعلي گفت و گويي به شرح ذيل انجام يافته است.

اين روزها تامين کاغذ يکي از مطالبات جدي ناشران براي توليد آثار جديد است، در اين زمينه وضعيت بازار نشر را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
توزيع کاغذ دولتي در طول سال هاي اخير توانسته بود قيمت کتاب را کنترل کند. اکنون تمام نهاده هاي توليد کتاب بين 700 تا 800 درصد افزايش پيدا کرده اند و در اين ميان سيستم متمرکز توزيع کاغذ دولتي توانست قيمت هاي ديگر را سرشکن کند و کتاب مانند کالاهاي ديگر افزايش قيمت زيادي نداشته باشد. فرق کتاب با ساير کالاها در اين است که چون کشش بازار آن ضعيف است، زماني که بهاي آن از يک حدي بالاتر برود، خودبه خود از سبد خريد کالايي مردم حذف مي شود.

براي تامين کاغذ مورد نياز ناشران چه پيشنهادي داريد؟
راه پيش رو مشخص است؛ مي توانيم نيازهاي فوري را با واردات آني برطرف کنيم. همچنين آزادسازي کاغذهايي که دست يکي از واردکنندگان کاغذ است، راهکار ديگري است که بايد هرچه سريعتر پيگيري شود. الان حدود دو سال است که اين کاغذها در انبارهاي تهران مانده اما به بهانه هاي واهي، به سيستم توزيع، تحويل داده نمي شود.

به نظر شما در بحث استفاده از توليدات داخلي ميتوان به کاغذهاي داخل کشور اتکا داشت؟
به نظرم با نگاه به افق آينده، مي توان زمينه را براي توليد کاغذ چاپ و تحرير مورد نياز توسط کارخانه هاي داخلي فراهم کرد. در اين زمينه از نظر فني مي توان سرمايه گذاري بيشتري انجام داد تا به خودکفايي برسيم. فکر مي کنم اگر توليد داخل از نظر کمي و کيفي ارتقا پيدا کند و بتواند نيازهاي داخل را تامين کند، براي ناشران افتخار است که بتوانند با کاغذهاي ايراني کتاب چاپ کنند. اما در حال حاضر، مسئله اصلي عدم کفايت توليد داخل همچنين کيفيت اين کاغذها است؛ بهطوري که حتي آموزش و پرورش هم براي کتاب هاي خود از کاغذ خارجي استفاده مي کند. از سوي ديگر برخي مواقع به دليل کيفيت پايين کاغذهاي داخلي چاپخانه داران حاضر به استفاده از اين کاغذ ها در ماشين آلات خود نيستند؛ زيرا به دستگاه ها صدمه مي زند. به نظرم اگر اين موارد اصلاح شود و اين مسائل با کارشناسي و تصميم گيري هاي کلان بررسي شود قابل حل است. ما شديدا دچار بحران کاغذ هستيم، صنعت نشر اين روزها خيلي وضعيت خوبي ندارد و زماني که نشر حال خوبي نداشته باشد، کتاب فروشان نيز دچار صدمه و آسيب مي شوند.

اما بسياري از کتابفروشي ها مملو از کتاب هستند و نگاهي به بازار نشان مي دهد که خوب هم مي فروشند.
حقيقت ماجرا اين است که مثل هر کالاي ديگري با چرخش کالاهاي جديد، کالاي قديمي تر فروش مي روند. درباره کتاب هم اين موضوع صدق مي کند. از آنجايي که کاغذ کم است، توليدات کتاب تيراژ پاييني دارند و همه کتابفروشي ها را پوشش نمي دهد. به همين دليل معتقدم که کاغذ، يک اصل کليدي در صنعت نشر است و نبايد فراموش کنيم که کتاب با کاغذ آزاد قابل چاپ نيست و اگر هم منتشر شود، قابل فروش نيست.

يکي ديگر از مشکلات ناشران که همواره در طول ساليان مختلف با آن روبه رو بودند، بحث ماليات است. با وجود معافيت مالياتي اهالي نشر اما ما شاهد هستيم که همچنان بسياري از فعالان اين حوزه با موديان و مميزان مالياتي درگير هستند. علت آن چيست؟
به تازگي اداره امور مالياتي به بهانه هاي مختلف براي صنف ماليات تعيين ميکنند. اين درحالي است که طبق قانون ناشران، موزعان و کتابفروشان از پرداخت ماليات معاف هستند اما تبصره هايي در قانون آمده است که اين موضوع را تحت تاثير قرار مي دهد. به عنوان مثال يکي از اين تبصره ها ارائه اسناد فاکتور به مميزان است. زماني که وارد اين بحث مي شويم مسائل جدي تر مي شود، در اين زمينه ما مذاکراتي داشتيم و توضيح داديم که در کار کتاب چنين فاکتورهايي نيست، اما توجهي نمي شود و به تازگي نيز برخي مميزان به آمار خانه کتاب استناد مي کنند و ماليات را بر اساس آن تعيين مي کنند. درحالي که در هيچ قسمت حسابداري نيامده که ماليات بر اساس توليد تعيين شود، زيرا ممکن است کتابي توليد شود، ناشر به قيمت پايين تر بفروشد و يکسري از آنها در انبار بماند و نفروشد. مميزان معتقدند که ناشر بايد از سود خود ماليات پرداخت کند، در حالي که ما معاف از ماليات هستيم و حتي برخي مميزان مالياتي از سال 1392 برگه براي ناشر صادر مي کند.

اين موضوع چه صدمات و آسيبهايي براي اهالي نشر به همراه داشته است؟
اگر قرار باشد قانونگذار براي حمايت و جذبه سرمايه بخش خصوصي اين صنف را از ماليات معاف کند، اما براي آن تبصره و ماده بگذارد تا ناشر مجبور به استخدام حسابدار شود، کل ماجرا تحتالشعاع قرار ميگيرد. مگر يک ناشر کوچک چقدر سود دارد که بتواند حسابدار حرفهاي استخدام کند؟ از سوي ديگر کتاب مشمول ارزش افزوده نميشود زيرا از مشتري مالياتي نميگيرد؛ اما چاپخانهدار در فاکتور نهايي ماليات بر ارزش افزوده را حساب ميکند و از ناشر ميگيرد که همه اينها معافيت مالياتي را نقض ميکند. چنين موضوعاتي بار مضاعف بر دوش ناشران و کتابفروشان ميگذارد و انگيزه کار را از آنها ميگيرد. اين موضوع در ميان کتابفروشان و موزعان هم وجود دارد. اين روزها در بازار کتاب ما با کمبود نقدينگي شديد روبه رو هستيم، ما اگر قبلا بودجه اي داشتيم که با آن مي توانستيم پنج کتاب چاپ کنيم امروز مي توانيم فقط يک کتاب چاپ کنيم. در اين ميان ورود مباحث مالياتي جديد به حوزه نشر نه تنها اين بخش را ضعيف تر مي کند؛ بلکه شرايط کار را هم سخت ميکند. قسمت زيادي از بدنه نشر و کتابفروشي کشور به جايي رسيده اند که سر دوراهي قرار گرفته اند که مجموعه خود را تعطيل کنند يا باز نگه دارند. درحالي که اگر اين حرف را چهار سال قبل مي زديم افراد معدودي بودند که سر اين دوراهي بودند.

در حوزه بيمه نيز ناشران مشکلاتي از قبيل لغو معافيت پرداخت حق کارفرما دارند، اين موضوع را توضيح دهيد.
مشکل ما با بيمه اين است که در قانون گذشته زير 5 نفر شامل معافيت پرداخت حق کارفرما ميشد که انگيزهاي براي گرفتن کارمند بود که اين قانون براي ناشران جديد اعمال نميشود و به آنها ميگويند که شامل شما نميشود و بايد 30 درصد حق کارفرما را پرداخت کنيد. به طوري که اگر مجوز نشر از پدر يا پسر يا شخص ديگري جابجا شود اين معافيت ابطال ميشود. اين درحالي است که همه اينها بر عليه کارآفريني و اشتغالزايي است و خواسته ما اين است که در دولت جديد حتما به اين موضوعات توجه شود و ما نيز در تعاملات خود با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت جديد پيگيريم تا موضوع حل شود.

جناب حسن پور؛ يکي از دغدغه هاي جدي ناشران و کتابفروشان وضعيت افسارگسيخته فضاي مجازي و عرضه کتاب در آن است، اتحاديه براي اين موضوع چه راهکاري انديشيده است و چه برنامه اي در دست دارد؟
اين فضا متاسفانه نظم و ساختار بازار کتاب را به هم ريخته است، الان تعداد قابل توجهي از کتاب هاي پرفروش در سايتها يا فضاي مجازي به فروش مي رسند که آثار تقلبي و غيراصلي هستند. مردم کتاب خريداري مي کنند اما بسياري از آنها کتاب اصلي ناشران نيست و توسط قاچاقچيان کتاب به صورت غيرقانوني تکثير و سپس در اين فضاها فروخته مي شود. از اين فرصت استفاده مي کنم و مي گويم يکي از مشکلات جدي ما استفاده از اسامي مستعار براي فروشنده ها در پلتفرم هاي فروش کتاب است که خلاف قانون تجارت است؛ زيرا هر فروشندهاي بايد به اسم و رسم خود شناخته شود تا بعدا در صورت بروز مشکل، مشتري بتوان پيگيري کند. در اين پلتفرم ها فروشنده اسم واقعي ندارد به طوري که در هر کجا که مي گرديم اسم و نشاني از شرکت فروشنده پيدا نمي کنيم. اينها شبه ناشران و افراد سودجويي هستند که از اين فرصت ها به خوبي استفاده مي کنند، وقتي هم با پلتفرم ها مذاکره مي کنيم مي گويند که ما قراردادي با افراد داريم که اسامي واقعي آنها محفوظ بماند. البته همانطور که گفتم اين موضوع خلاف قانون تجارت و نظام صنفي است. اسامي خريدار و فروشنده بايد مشخص باشد و همين نامشخص بودن موجب مي شود که افراد بتوانند در سايه آن کتاب هاي غيراصل را به اسم اصل بفروشند.

منبع : خبرگزاري ايبنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.