تعلقات صنف چاپ بايد به اتاق فکر اتحاديه منتقل شود/ ضرورت تدوين لايحه جامع از مطالبات صنف چاپ

اخبار ویژه

تزريق واکسن به بيش از 70 درصد اصناف تهران/ واکسيناسيون تمام واحدهاي صنفي در دستور کار است

جلسه کميته فوتبال اتاق اصناف تهران تشکيل شد

فروشگاه‌ها عامل تغيير قيمت نيستند!/ لوازم‌خانگي طي چهار سال گذشته 4 الي 10 برابر افزايش قيمت داشته است

3

در دومين نشست هم ‌انديشي مطالبات صنعت چاپ از دولت سيزدهم مطرح شد:

تعلقات صنف چاپ بايد به اتاق فکر اتحاديه منتقل شود/ ضرورت تدوين لايحه جامع از مطالبات صنف چاپ

  • کد خبر : 93151
  • 1400/06/31

کارشناسان و فعالان صنف چاپ حاضر در دومين نشست هم ‌انديشي مطالبات صنعت چاپ از دولت سيزدهم معتقدند که تعلقات صنف چاپ بايد به اتاق فکر اتحاديه آورده شود و با بيشتر شدن اختيارات اتحاديه،‌ تصميماتي که ارتباط مستقيمي با صنف دارد، به اتاق فکر اتحاديه منتقل شود.

دومين نشست هم انديشي مطالبات صنعت چاپ از دولت سيزدهم با حضور فعالان صنف چاپ روز سهشنبه 30 شهريور در اتحاديه چاپخانه داران تهران برگزار شد و کارشناسان در اين نشست به طرح دغدغه ها، ديدگاه ها و مشکلات خود در اين حوزه پرداختند.
در ابتداي اين نشست، احمد ابوالحسني، رئيس اتحاديه چاپخانه داران تهران در سخناني با اشاره به آغاز دور جديد فعاليت هيئت مديره اتحاديه، گفت: زماني که کار خود را آغاز کرديم متوجه شديم اتحاديه با جايگاه واقعي خود فاصله دارد و در اين زمينه تلاش کرديم جايگاه واقعي چاپ به افکار عمومي و مسئولان را نشان بدهيم و بگوييم که چاپ فقط نشر نيست و حوزههاي ديگر را شامل ميشود
وي افزود: در ادامه نيز ما مطالبه گري را دنبال کرديم زيرا معتقديم مطالبه گري پويايي و تحرک به وجود ميآورد و صنف و اتحاديه را ازحالت سکون خارج ميکند.
ابوالحسني همچنين با بيان اينکه ما به دنبال ايجاد معاونت چاپ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بوديم، گفت: با توجه به اينکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، يک معاونت اضافي در چارت سازماني خود دارد که بايد حذف شود؛ از اين رو در حال حاضر به دنبال راهي هستيم تا چاپ زيرمجموعه دفتر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار گيرد و براي تحقق اين مهم، مقدمات نيز فراهم شده است.
وي تاکيد کرد: در اين زمينه ما امروز همراهي و انعطاف کميسيون فرهنگي مجلس براي احقاق حقوق و مطالبات صنف چاپ را داريم، زيرا هر کاري که بخواهيم انجام بدهيم کميسيون فرهنگي بايد با آن موافق باشد.
در ادامه اين نشست، عليقلي حسني اعظمي، مديرعامل انجمن مديران صنايع کارتن و ورق نيز در سخناني گفت: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در روز صنعت چاپ قول داد که به مشکلات اين صنعت رسيدگي کند و بنظرم بايد از اين فرصت استفاده کرد و با طرح موضوعات و مشکلات اين حوزه با پشتيباني و حمايت صنف پيگير رفع آن باشيد.
وي ادامه داد: يکي از مشکلات فعالان حوزه چاپ براي واردات ماشين هاي جديد، مانع تراشي هاي سازمان محيط زيست به بهانه آلايندگي ماشين آلات چاپ است و شايد در 180 کارتنسازي، سه يا چهار مجموعه توانسته اند پساب صنعتي باشد زيرا هزينه بالايي دارد.
اعظمي با بيان اينکه مرکب چاپخانه ها اغلب به محيط زيست وارد ميشود، توضيح داد: براي ايجاد پساب صنعتي بايد محل انجام اين کار همچنين هزينه زيادي داشت که کمتر کسي با متراژ محدود مي توانند اين کار را انجام دهند.
وي تاکيد کرد: اين مشکل در زمينه آخال يا ضايعات کارتن هم وجود دارد، الان همه آخالها جمع ميشود و به کارخانه هاي کاغذسازي مي رود، در اين ميان اما اگر بخواهيم آخال به کشور وارد کنيم بايد هزينه زيادي پرداخت کنيم و معمولا به همه مجوز واردات داده نمي شود.


تصميم گيري براي صنعت چاپ در اتاق فکر
حسين احمدي، مدير چاپ ماد رول ديگر سخنران اين نشست بود. وي با بيان اينکه به نظر مي رسد، صنف چاپ انتظار خيلي خاصي از دولت ها نبايد داشته باشد، گفت: اگر بتوانيم تعلقات صنف چاپ را از دولت کم کرده و به اتاق فکر اتحاديه بياوريم کار بزرگي انجام داده ايم و به نظرم بزرگترين هنر اتحاديه اين باشد همه تصميمات در اين اتاق گرفته شود.
وي ادامه داد: در واقع معتقدم ما بايد اختيارات اتحاديه را بيشتر کنيم تا تصميماتي که ارتباط مستقيمي با صنف دارد، به اتاق فکر اتحاديه منتقل شود.
احمدي با بيان اينکه يکسري مشکلات زيرساختي در کشور وجود دارد، عنوان کرد: اين مسائل توسط وزير صمت يا وزير ارشاد حل نميشود زيرا يکسري از مشکلات به تحريمها برميگردد به طوري که در زمينه ورود ماشينآلات و قطعات مورد نياز با مشکلات جدي روبروييم که بايد راهکاري براي آنها انديشيده شود.
در بخش ديگري از اين نشست، شاهرخ شيرمست، مدير چاپ تيراژه با بيان اينکه صنعت چاپ از سوي هيچ وزارتخانه و سازماني حمايت نمي شود، عنوان کرد: ما در سالهايي که مشکل ارز و دلار نبود درگير حاشيه بوديم، در آن سالها ميتوانستيم ماشينآلات وارد کنيم و بهروز شويم اما اين کار را نکرديم.
وي ادامه داد: در حالي که صنف چاپ براي نوسازي ماشين آلاتش، نيازمند حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت صمت است؛ ولي تاکنون هيچ حمايتي را دريافت نکرده است.
شيرمست با بيان اينکه براي توليد صادراتي بايد تجهيزات و ماشين آلات به روز داشت ولي در حال حاضر ماشينآلات چاپ کشور ضعيف و فرسوده است، گفت: امروز دلار و مرکب و ماشينهاي چاپ قيمت بسيار بالايي دارند و راههاي پيش روي ما بسته است و هيچ جايي از ما حمايت نميشود و بايد به دنبال توجيه اقتصادي باشيم.
وي يادآور شد: واقعيت اين است که تمام ماشينآلات ما ضعيف است، ما مسائل و مشکلات خود را بارها تکرار کردهايم و گفتهايم، در اين ميان اميدواريم رئيس اتحاديه چاپ پيگير اين مساله باشد تا مشکلات برطرف شود.

لزوم تدوين يک لايحه جامع از مطالبات صنف چاپ
در ادامه نيز حسين قنبرزاده، مدير چاپ خزر دقايقي صحبت کرد و گفت: ادغام سراسري صنوف چاپ و تشکيل اتحاديه کشوري بايد به عنوان اصليترين مطالبه صنف چاپ مطرح و پيگيري شود.
وي ادامه داد: همچنين بايد لايحهاي جامع و مانع از خواستهها و مطالبات صنف چاپ تنظيم و تدوين شود که در نشست آتي با وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي و صمت ارائه گردد.

قنبرزاده با بيان اينکه هميشه اولين خواستهاي که مطرح ميشود درباره پرداخت وام است، گفت: اين در حالي است که صنف ما خيلي قوي است و طرح اين موضوع نشاندهنده ضعف صنف است، در اين زمينه ما هرگز نتوانستيم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت صمت را قانع کنيم که چاپ فقط نشر نيست بلکه صنعت است.
وي با طرح اين موضوع که چاپ يک صنعت فوق قوي و مادر است، يادآور شد: ما يک صنف صنعتي و توليدي هستيم که در همه بخشها و صنايع تاثيرگذار است و بعد از صنف غذايي کشور، چاپ بالاترين سرمايهگذاري صنعتي و بيشترين نيروي کار را در کشور دارد.
قنبرزاده تاکيد کرد: اگر بتوانيم با همت و تلاش اين ديدگاهها را در وزارتخانههاي صمت و ارشاد به کرسي بنشانيم، آنگاه ميتوانيم حق صنف را مطالبه کنيم. تا نتوانيم در وزارت صمت يک پايگاه داشته باشيم نميتوانيم حق چاپ را دنبال کنيم.

قوانين وزارت ارشاد تسهيل شود
در ادامه نيز علي طارمي، پيشکسوت صنعت چاپ درباره مطالبات صنف چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت سيزدهم، گفت: براي اينکه بدانيم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چه مطالبهاي داشته باشيم، بهتر است بررسي کنيم که قانون، چه تعريفي از چاپ دارد و چه وظايفي را براي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تعيين کرده است.
وي ادامه داد: بر اساس تعريف قانون، چاپ، بستر نشر است، بنابراين وزارت ارشاد بايد تنها بر نحوه کار و فعاليت چاپخانهها نظارت و کنترل داشته باشد.
طارمي با بيان اينکه در هيچ جاي قانون، نگاه صنعتي و حمايتي به صنعت چاپ نشده است، عنوان کرد: وزارت صمت در دهه شصت خورشيدي، به هيچ وجه چاپ را صنعت قلمداد نميکرد، در بازديد مسئولان وقت وزارت صنعت که از شرکت چاپ افست صورت گرفت، اين پرسش مطرح شد که فرايند چاپ پيچيدهتر است يا فرايند کارتنسازي؟
به گفته وي، در آنجا بود که در ذهن مسئولان نهادينه شد، که ميتوان چاپ را يک صنعت به شمار آورد اما باز هم عملا کار خاصي براي اين صنعت انجام نشده است.
طارمي با طرح اين موضوع که يک دسته از مشکلات حوزه چاپ، ناشي از قوانين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است، تاکيد کرد: گذراندن پروسه پيچيده و طولاني اخذ مجوز تاسيس است در حالي که هيچ کدام از صنايع ديگر براي گرفتن مجوز، نيازي به طي کردن آن ندارند.
وي افزود: مشکل ديگر، قوانين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي جابجايي و فروش ماشينآلات صنعت چاپ است که بايد براي هر نقل و انتقالي به دفتر خانه مراجعه کرد که اين مساله مشکلاتي را براي صنف ايجاد کرده و اميدوارم در دولت جديد براي حل و رفع آن اقدام شود.

مطالبات صنف چاپ بايد اولويتبندي شود
اميرهومن محمدي، مدير چاپ هوديس پارس نيز در سخناني گفت: در طول اين سالها، تحريمها موجب شده، نتوانيم به بازارهاي بينالمللي محصولات چاپي وارد شويم و معتقدم تا زماني که محدوديتهاي تحريم برداشته نشود، وضعمان تغييري نخواهد کرد.
وي با اشاره به مشکل مجموعه خود عنوان نکرد: ما بعد از مشکلات بسياري که براي راهاندازي و تاسيس مجموعه داشتيم حالا که براي تهيه و تامين يک مقواي خاص به دنبال واردات رفتيم متوجه شديم که هيچ کمپانياي به دليل تحريمها به ما مقوا نميدهد و در زمينه تامين جنس و مواد اوليه مشکل داريم.
محمدي افزود: بايد مطالبات صنف چاپ را بر حسب اهميت، اولويتبندي کرده و سپس آنها را پيگيري کنيم، ما بايد يکي يکي مطالبات خود را به سرانجام برسانيم و به سراغ مطالبه بعدي برويم.
در بخش ديگر اين نشست، محمد علي هاشمي، مدير چاپ و نشر شادرنگ نيز در سخناني تاکيد کرد: آيا اين فکر قابل اجراست که بجاي انتقال تمام چاپخانه ها به زير مجموعه وزارت صمت، تنها واحدهاي چاپي بزرگ منتقل شوند؟ آيا مي توان به شکلي تقسيمبندي کرد که چاپخانه هاي کوچک همچنان زير مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باقي بمانند؟
وي ادامه داد: در طول 30 سال فعاليت در اين حوزه ما خواستههاي زيادي داشتيم که هيچ کدام محقق نشد و واسپاري وجه صنعتي به وزارت صمت يکي از آنها بود، اما بنظرم ميتوان کاري کرد که برخي واحدهاي بزرگتر به وزارت صمت منتقل شود.

اتحاديه بايد به يک هويت مورد پذيرش در کنار دولت تبديل شود
همچنين افشين فرنگي، مدير فروش شرکت گرينفيلو نيز در اين نشست به طرح دغدغههاي خود در صنعت چاپ افتاد، وي با طرح اين موضوع که به جاي انتقال به وزارت صمت، بياييد در شرايط فعلي تغيير ايجاد کنيم، گفت: بايد بنا را بر تغيير و تقويت اتحاديه چاپخانهداران بگذاريم، اتحاديه بايد توانمندي به چالش کشيدن دو وزارتخانه صمت و فرهنگ را داشته باشد تا بتواند اختيار و امتياز بگيرد.
وي ادامه داد: اتحاديه بايد به يک هويت مورد پذيرش در کنار دولت تبديل شود و اتاق فکر مشترکي ميان وزارت صمت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و اتحاديه چاپخانهداران به وجود بيايد.
فرنگي با بيان اينکه قرار گرفتن چاپ در زيرمجموعه وزارت صمت مسائل ديگري هم به دنبال دارد، عنوان کرد: از اين پس وزارت صمت به بخش محيط زيست و فاضلاب نامه ميدهد و تمام چاپخانههاي ظهيرالاسلام و .. بايد فاضلاب صنعتي داشته باشند و اگر نميتوانند بايد به خارج شهر بروند.
وي تاکيد کرد: آيا چنين ظرفيتي در ميان همه چاپخانههاي ما وجود دارد که بتوانند اين کار را انجام بدهند و اينها از جمله مسائلي است که بايد به آن توجه کنيم.
فرنگي با بيان اينکه مشکل ما از قوانين و واژهها است، گفت: در وزارت صمت وقتي اسم چاپ ميآوريم اسم کتاب را ميآورند و سپس کارتن به ذهن آنها ميآيد و ما بايد تلاش کنيم گستردگي اين حوزه را به آنها نشان بدهيم.

ايجاد شرکت تعاوني و هدايت به سمت شهرکهاي صنعتي
ميريونس جعفري، نايبرئيس اتحاديه چاپخانهداران ديگر ميهمان و سخنران اين نشست بود، وي گفت: اکنون چاپخانههاي بزرگ به نوعي، زير مجموعه وزارت صمت هستند، ولي ما براي انتقال تمام چاپخانهها، لازم است واحدهاي کوچک را از طريق ايجاد شرکتهاي تعاوني و هدايت آن به شهرکهاي صنعتي تجميع کنيم.
جعفري افزود: امروزه اغلب چاپخانههاي ما يعني حدود 90 درصد کوچک هستند و 10 درصد ديگر رشد خوبي داشتند و با قرار گرفتن در زيرمجموعه وزارت صنايع کارهاي خود را دنبال ميکنند.
وي با بيان اينکه بايد مشکلات خود را طرح کنيم، عنوان کرد: يکي از مشکلات اين بود يک روز مدير دفتر چاپ در وزارت ارشاد براي اينکه کار وزارتخانه کم شود و همه کارهاي ما به استان تهران واگذار شود در حالي که با اين تصميم مشکلات ما روز به روز بيشتر شد زيرا کمتر کسي اين حوزه را ميشناخت.
در پايان نيز تقي عليان، مشاور عالي اتحاديه چاپخانهداران در سخناني عنوان کرد: سالها پيش، در نشستهاي دفتر چاپ و نشر وزارت ارشاد هيچ پيشنهاد و مطالبهاي ازسوي اتحاديه چاپخانهداران مطرح نميشد و نوعي ملاحظه هميشه وجود داشت.
وي ادامه داد: در اين زمينه دفتر چاپ و اتحاديه هر يک راه خود را جداگانه ميرفت و هيات مديرههاي قبلي هيچگاه به دنبال تقويت اتحاديه و گرفتن اختيارات بيشتر از وزارت فرهنگ و ارشاد نبودند در حالي که الان بايد به دنبال افزايش اختيارات اتحاديه باشيم.
به گفته عليان، اکنون فرصت خوبي پيش آمده تا مطالبهگر جايگاه و حقوق واقعي صنف چاپ باشيم، زيرا شاهديم وزيري بر مسند وزارت فرهنگ و ارشاد تکيه زده که ميخواهد براي صنف چاپ کاري انجام دهد.

منبع : خبرگزاري ايبنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.