کمبودي در بازار آهن و فولاد نيست/ صادرات 11 ميليون تني آهن و فولاد

اخبار ویژه

واردات خودرو نياز اصلي بازار است/ تعادل سازي قيمت ها با واردات خودرو

کاهش 90 درصدي تقاضاي کيف در آستانه بازگشايي مدارس/ سال گذشته توليد روي دستمان ماند

پروژه ساخت 1 ميليون واحد مسکوني و رونق اقتصادي صنوف مرتبط با صنعت ساختمان / مي توانيم در توليد لوازم بهداشتي ساختمان حرف اول را در منطقه بزنيم

3

حميدرضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران:

کمبودي در بازار آهن و فولاد نيست/ صادرات 11 ميليون تني آهن و فولاد

  • کد خبر : 93117
  • 1400/06/24

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: با توجه به روال عادي در خصوص آهن و فولاد کمبودي در هيچ نوع آهن و فولاد نداريم و توليدات به‌ اندازه‌اي بوده که بحث صادرات نيز قابل انجام است و حدودا ميليون تن صادرات داريم.

حميدرضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران درباره وضعيت توليد و بورس کالا بازار آهن و فولاد، گفت: با توجه به فصلي که در آن قرار داريم؛ همچنين روالي که هر سال طي کرده ايم در اين فصل پيک مصرف گذشته است و تقريباً در ماه هايي هستيم که هر پروژه اي که قصد مصرف آهن را داشته، مصرف آهن صورت گرفته است.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه گفت: اتفاقات جديدي در زمينه زياد شدن مصرف آهن و فولاد در کشور اتفاق نيفتاده است و با توجه به پيشنهاداتي که در خصوص ساخت واحدهاي مسکوني مطرح شده است، ولي هنوز شروع ساخت واحدهاي مسکوني انجام نشده است بنابراين با توجه به روال عادي در خصوص آهن و فولاد کمبودي در هيچ نوع آهن و فولاد نداريم و توليدات به اندازه اي بوده که بحث صادرات نيز قابل انجام است.

وي افزود: با توجه به تغيير نرخ ارز و سياست هايي که دولت در بحث آهن و فولاد و سيمان همچنين بحث مسکن داشته است قرار بر اين است که مقداري کنترل قيمت ها و کنترل حوزه آهن و فولاد و سيمان دقيق تر شود و پيشنهاداتي نيز شده است و به سمتي مي رويم که توازن در بحث قيمت گذاري و ميزان مصرف در بازار آهن و فولاد برقرار شود.

رستگار در خصوص عرضه آهن و فولاد در بورس کالا، گفت: بورس کالا يک جايگاه و تعريف علمي و قانوني در کشور دارد و اگر واقعاً بورس کالا جايي باشد که عرضه و تقاضاي واقعي در آنجا صورت بگيرد همچنين خريداران و فروشندگان چارچوب هاي اصلي را رعايت کنند خوب است، ولي متأسفانه از ديدگاه ما بورس جايگاه شفافي نداشته و در عرضه، تقاضا و کشف قيمت خيلي شفاف عمل نکرده است.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه گفت: دستگاه هاي قانوني که متولي امر هستند و تشکل هاي قانوني که بايد در اين حوزه نظر بدهند، ناظر باشند و قيمت گذاري را تأييد کنند به نظر مي رسد که جايگاه شان در بورس خالي است ازجمله خود اتحاديه آهن و فولاد با توجه به اينکه با چند هزار عضو، مسئول توزيع آهن و فولاد است ولي متأسفانه از اينکه کشف قيمت به چه صورت و توسط چه سازوکاري انجام مي شود اطلاعي ندارد حتي گزارش نيز به ما نمي دهند.

وي افزود: همچنين ابهاماتي در خصوص اينکه چه افرادي با چه سودي خريد مي کنند و در بازار کالا را به چه کساني مي فروشند وجود دارد که بايد حتماً اصلاح شود تا وقتي که اصلاح نشود عملکرد بورس براي ما مورد تأييد نيست و غير شفاف است يعني در حق مصرف کننده نهايي نيز ظلم شده است.
رستگار
اظهار کرد: در خصوص ميزان صادرات آهن و فولاد گفت: مصرف داخلي آهن و فولاد کشور حدود17 الي20ميليون تن است و حدود11ميليون تن نيز صادرات داريم.

منبع : خبرگزاري ميزان

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.