رقابتي کردن بازار يکي از اصول مهم تنظيم بازار در شرايط فعلي/ نبض بازار، توليد و مصرف در دست عده اي قليل قرار گرفته است

اخبار ویژه

واردات خودرو نياز اصلي بازار است/ تعادل سازي قيمت ها با واردات خودرو

کاهش 90 درصدي تقاضاي کيف در آستانه بازگشايي مدارس/ سال گذشته توليد روي دستمان ماند

پروژه ساخت 1 ميليون واحد مسکوني و رونق اقتصادي صنوف مرتبط با صنعت ساختمان / مي توانيم در توليد لوازم بهداشتي ساختمان حرف اول را در منطقه بزنيم

3

محمدتقي نجم آبادي، رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران:

رقابتي کردن بازار يکي از اصول مهم تنظيم بازار در شرايط فعلي/ نبض بازار، توليد و مصرف در دست عده اي قليل قرار گرفته است

  • کد خبر : 93115
  • 1400/06/24

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران با تاکيد بر اينکه در حال حاضر آيتم هاي مختلفي مانع از تنظيم واقعي بازار مي‌شود اظهار داشت: اگر ما بخواهيم واقعاً بازار را تنظيم کنيم و از شرايط افسارگسيختگي فعلي قيمت ها خارج شويم، بايد بازار را به شکل رقابتي درآوريم.

محمدتقي نجم آبادي، رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران گفت: اگر قرار باشد فقط کالاي داخلي توليد و در دسترس مصرف کنندگان قرار گيرد نه تنها کيفيت کالاهاي ايراني بالا نخواهد رفت، بلکه در حوزه هر کالايي قيمت ها و ميزان توليد در دست عده اي خاص قرار ميگيرد و آنها هستند که تصميم مي گيرند کالايي را با چه مقدار، چه قيمتي و چه وقتي وارد بازار کنند و اين از مشکلات عديده اي مي باشد که چند سالي است با آن دست و پنجه نرم مي کنيم.

نجم آبادي در ادامه تاکيد کرد: اگر بخش واردات فعال نشود نمي توانيم بر کيفيت کالاهاي داخلي بيفزاييم در تمام دنيا براي افزايش سطح ارتقاي کيفيت کالاها تلاش دارند تا کنار کالاهاي داخلي کالاهاي خارجي نيز با قيمت، کيفيت و ميزان فراواني مختلف به فروش برسد. در اين صورت است که توليدکننده داخلي به فکر ارتقاي سطح توليد خود خواهد افتاد؛ براي اينکه بتواند با کالاي خارجي رقابت کند در تمام زمينه ها تلاش خود را در جهت افزايش ارتقاي کيفيت و پايين آوردن قيمت کالاي توليدي خود خواهد کرد.

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهراندر ادامه بيان داشت: متاسفانه در حال حاضر از واردات بسياري از کالاها در حوزه مواد اوليه کشاورزي باغباني و بهداشتي دامي جلوگيري به عمل مي آيد. توليدکنندگان داخلي تنظيم بازار را خود به دست گرفته اند. برخي با استفاده از رانت هايي که ارز 4200 هزار توماني نمونه بارز آن است اجناسي را وارد ميکنند که هيچ مانيتورينگي در کار نيست. به جاي کالاي اساسي کالاهاي مورد نظر خود را وارد ميکنند.

نجم آبادي با ابراز تاسف از اينکه در صنف متبوع خود نبض بازار و مصرف در دست عده اي قليل قرار گرفته افزود: به خاطر فقدان تعادل در واردات و توليد داخلي، متاسفانه در برخي از موارد مشاهده مي کنيم که تاريخ مصرف برخي کالاها گذشته اما با تغيير ليبل کالا را وارد بازار مي کنند که بر کيفيت کالاها و توليدات داخلي تاثير بسيار بدي مي گذارند. چرا بايد نبض بازار و مصرف در دست عده اي قليل قرار گيرد. همه بايد در تلاش باشيم که آنچه وارد کشور مي کنيم و يا توليد مي کنيم در جهت ارتقاي سطح کشاورزي داخلي باشد؛ نه اينکه به زمين ها، کشاورزان و توليدکنندگان داخلي خسارت وارد کنيم!

وي تصريح کرد: هيچ نظارتي متاسفانه بر رانت گيران وجود ندارد. افرادي با سودجويي تمام وارد بازار شده و نبض بازار را در دست گرفتند؛ لذا اولين و مهمترين موضوعي که ميبايستي رسيدگي شود نظارت کامل، دقيق جامع و شبانه روزي بر افرادي است که از رانت هاي دولتي بخوبي به نفع خود استفاده مي کنند. مي بايستي به طور جدي تمامي نيروهاي بازرسي در اين حيطه نظارت کنند تا هيچ کس نتواند چنين خسارتهايي به منابع مادي و کشاورزي وارد کنند.

نجم آبادي ادامه داد: زماني که کالايي با تاريخ مصرف گذشته به کشاورز عرضه مي شود، کشاورز به ليبل روي کالا ملاک قرار داده و آن را استفاده مي کند و هيچ آگاهي از داخلش ندارد، لذا نه تنها محصول خوبي از زمين برداشت نميکند؛ بلکه زمين را نيز دچار خسران و ضرر ميکند. سم، کود يا هر محصول تاريخ گذشته اي وقتي وارد زمين ميشود بر خاک و عملکرد زمين کشاورزي تأثير بسيار منفي گذاشته و اين به زيان تمام آحاد جامعه است. مي بايستي ناظران با دقت تمام، افرادي که در اين خصوص فقط در جهت سود شخصي و منفعت طلبي خود هستند شناسايي و از دوره تجارت خارج نمايند.

وي با تاکيد بر وجود نظارت دقيق و جامع در مراحل مختلف تجارت و اقتصاد بيان داشت: برخي با باز کردن ال سي و دريافت ارز براي يک کالا، کالاي ديگري را وارد مي کنند. نظارت ها بر عملکرد افرادي که به راحتي مي توانند ارز دولتي را در دست بگيرند و کالاهايي وارد کنند که در کشور نياز نداريم چگونه است ؟ آيا نه اين است که هر مسئولي مي بايستي در حيطه مسئوليت خود با وجدان کاري وارد عمل شود؟

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران در پايان تصريح کرد: از دولت سيزدهم درخواست مي کنم بر روي موانع بسياري که مانع از رشد و ترقي کشور ميشود نظارت کامل داشته باشد. به اندازه کافي زيان و خسران ديده ايم. ميبايستي با جديت فراوان از سودجويي افرادي که مانع رشد و ترقي کشور هستند جلوگيري به عمل آيد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.