واردات کاغذ دولتي معطل پروسه بانک مرکزي مانده است/ اقدامات عجيب و غريب مأموران مالياتي براي نشر

اخبار ویژه

واردات خودرو نياز اصلي بازار است/ تعادل سازي قيمت ها با واردات خودرو

کاهش 90 درصدي تقاضاي کيف در آستانه بازگشايي مدارس/ سال گذشته توليد روي دستمان ماند

پروژه ساخت 1 ميليون واحد مسکوني و رونق اقتصادي صنوف مرتبط با صنعت ساختمان / مي توانيم در توليد لوازم بهداشتي ساختمان حرف اول را در منطقه بزنيم

3

هومان حسن‌پور، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان:

واردات کاغذ دولتي معطل پروسه بانک مرکزي مانده است/ اقدامات عجيب و غريب مأموران مالياتي براي نشر

  • کد خبر : 93114
  • 1400/06/24

رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران مشکلات در حوزه نشر را بسيار جدي دانست و گفت: اگر اين مشکلات روي هم انباشته شوند، حل‌شدني نخواهند بود.

درد در صنعت نشر امروز ديگر مزمن شده است، صداي دردهاي نشر اين روزها آنچنان بلند شده است که خارج از اهالي اين خانه نيز آن را ميشنوند و نسخههاي متعدد برايش ميپيچند اما درمان مشخص است و تنها بايد داروهاي مورد نياز تجويز شود.

اين روزها هر جا سخن از نشر و صنعت نشر ميشود، مشکلات ريز و درشتي که اين صنعت و اهالي آن سال هاست که با آن دست و پنجه نرم ميکنند نيز به ميان ميآيد.اما در راس همه اين مشکلات چند بحران نيز اين صنعت را تهديد ميکند، بحران هايي که هم ناشران به آنها واقف اند، هم مسئولان و هم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که در هفته هاي گذشته با حوزه هاي مختلف زيرمجموعه خود بيشتر آشنا شده و برخي از مسائل و مشکلات را در برخي از حوزه ها از جمله چاپ احصا کرده است. در گفتمان وزير فرهنگ اما چه در برنامه ارائه شده به مجلس و چه در صحن پيش از راي اعتماد و چه در چند گفت وگوي اخير بحران هاي موجود در نشر جايگاه ويژه اي داشته است، که نشان ميدهد وزير با اين مشکلات بيگانه نيست.

اخيرا اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران به عنوان بخشي از صنف نشر با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مکاتبهاي داشته و برخي از اين بحرانها را يادآور شده است. در اين باره هومان حسنپور، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان در گفت و گويي مهمترين بحرانهاي فعلي را کاغذ، وضع ماليات براي ناشران معاف از ماليات، بلبشوي فضاي مجازي در فروش کتاب و ... عنوان ميکند.اين گفتوگو به شرح ذيل است

چند ماهي است که ناشران در انتظار واردات کاغذهاي جديد با ارز دولتي هستند، وزرات ارشاد فراخوان همکاري به واردات را منتشر کرد، اما هنوز خبري از کاغذ دولتي براي نشر نيست. از وضعيت اين واردات ها خبري داريد؟

بله، واردات کاغذهاي دولتي همچنان در پروسه بانک مرکزي مانده است و خبري هم نيست. اما بايد توجه داشت که نشر نميتواند با کاغذ آزاد کتاب منتشر کند، با کاغذ دولتي ميتوان قيمت کتاب را تا حدودي کنترل کرد اما با کاغذ آزاد قيمت کتاب همچون تيري است که از کمان خارج ميشود.

من الزاماً نميگوييم حتما بايد از کاغذ وارداتي استفاده کنيم، من عقيده دارم در عين حال که نيازهاي مقطعي را با واردات تامين ميکنيم، بايد پروسه توليد نيز بررسي شود، کارشناسان ذيربط به لحاظ شرايط آب و هوايي، صنعتي و مواد اوليه موجود بايد توليد را بررسي کرده و ببينند ميتوان کارخانه هاي موجود و صنعت موجود را تکميل تر و قوي تر کرد يا خير.

اين کار در لحظه شدني نيست و اگر بخواهيم نيازهاي مقطعي را بدون پاسخ بگذاريم نتيجه اش عدم توليد کتاب خواهد بود.

* در چند ماه اخير ناشران از بازار آزاد کاغذ تهيه ميکنند يا دست از انتشار کتاب کشيدهاند؟

در سه ماهه اخير افت شمارگان در بازار کتاب به اندازهاي است که ميتوان گفت ناشران تنها براي سرپاماندن کتاب منتشر کردهاند. کتابي که هزار نسخه منتشر ميشد، حالا تنها در 100 نسخه منتشر شده است، يکي از ناشران کتاب ارزشمندي را در چند مجحلد منتشر کرده است با قيمت معقول 850 هزار تومان. چون با کاغذ آزاد چاپ شده است، آيا کسي حاضر به خريد اين کتاب هست؟, آيا توان خريد آن براي قشر فرهنگي وجود دارد؟کتابخوان ها مگر جز قشر دانشجو، طلاب، دانشآموز و گروه هاي متوسط اجتماعي و فرهنگي که هستند؟ اين قشر توان خريد کتاب با قيمت بالا را دارد؟

* تکليف پرونده واردکننده اي که کاغذ دولتي آورده و تحويل نمي دهد چه شد؟

اين کاغذ بايد زنده شود، وزارت ارشاد، دادگاه و... پيگيريهاي لازم را دارند، هنوز حکم نهايي داده نشده است، متأسفانه کاغذ در کشور است؛ ولي واردکننده آن را تحويل نميدهد.

* طي هفته هاي گذشته و پس از حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ساختمان بهارستان گروه هاي مختلف صنفي ديدارهايي با وي داشتند و وعدههايي براي حل مشکلات داده شده است، آيا شما به عنوان اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران ديداري با وزير داشتهايد؟ مشکلات موجود از جمله کاغذ را مطرح کرديد؟

ما در ابتداي حضور آقاي اسماعيلي با ارسال نامهاي به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن تبريک برخي از مشکلات و نکات صنفي را مطرح کرده و خواستار اين شديم که در صورت صلاحديد جلسهاي در خصوص صنف نشر برگزار شود.

مشکلاتي در صنعت نشر وجود دارد که اگر فکري براي آنها نشود، روي هم انباشته شده و حل کردن آنها دشوار خواهد شد. وظيفه ما به عنوان صنف اين است که اطلاع دهيم. اين مشکلات وقتي بحراني ميشود، حل کردنش سخت ميشود. براي نمونه همين مشکل کاغذ اگر پيگيري هاي جدي شود در داخل امکان توليد و حتي صادرات آن نيز وجود دارد. در وضعيت فعلي اما کاغذ توليد داخل حتي کل نياز کتاب هاي درسي را نيز پاسخگو نيست پس ناچار از واردات هم هستيم، بايد ساز و کار درستي براي واردات داشته باشيم.

* در نامه مذکور چه مشکلاتي براي نشر احصا شد؟

کاغذ مسئله مهمي بود ولي مسائل ديگري نيز در نشر وجود دارد، براي نمونه بلبشوي شديدي در فروش کتاب در فضاي مجازي ايجاد شده است.کتاب کالاي خاص است، حتما بايد فروشش زير نظر اتحاديه صنفي باشد.

مشکل ديگر برخوردهاي عجيب و غريب اخير وزارت دارايي است، در ماه هاي گذشته از سالهاي 92 به بعد براي ناشران ماليات محسوب شده است، در حاليکه ناشران معاف از ماليات هستند، ما بارها گفته ايم که تهيه سند و مدرک دارايي پسند براي معافيت امکان پذير نيست، چرا که يک ناشر بايد ماهيانه حقوق مشخصي را به يک حسابدار بدهد تا برايش سند و مدرک تهيه کند، در سال حقوق اين حسابدار معادل همان ماليات خواهد بود. معافيت مالياتي ناشران و کتابفروشان به معناي حمايت است، ما بارها با مسئولان سازمان مالياتي مذاکره کرديم و به نتايج خوبي هم رسيديم اما اکنون چند ماهي است که ماموران مالياتي ناشران و کتابفروشان را قلع و قمع شديد ميکنند.

مشکل ديگر مسئله بيمه تامين اجتماعي است. طبق قانون ناشران ميتوانند از قانون معافيت حق بيمه زير 5 نفر بهرهمند هستند. اما از سال گذشته دولت تغييراتي را ايجاد کرده است، براي نمونه اگر مدير نشري تغيير کند انتشارات ديگر نميتواند از اين قانون استفاده کند. در نشر بارها مديريت نشر از پدر به پسر منتقل شده است. دراين صورت چرا بايد معافيت حذف شود؟

* به جز وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اتحاديه با نهادهاي ذيربط ديگر در اين خصوص مذاکراتي نداشته است؟

چرا ما امروز نيز با وزارت دارايي درباره معافيت مالياتي ناشران مکاتباتي کرديم. معافيت مالياتي انگيزه اي براي سرمايه گذاري در حوزه نشر است، قرار است با معافيت مالياتي از نشر و فروش کتاب حمايت شود.

* چندي پيش به مشکل تسهيلات کارا براي ناشران اشاره کرده بوديد اينکه پس از ماه ها تسهيلات پرداخت شده اما اجازه برداشت وجود ندارد. اين مشکل هماکنون پابرجاست يا حل شده است؟

در برخي از بانک ها همچنان پابرجاست. ما در اين زمينه هم با مشکلاتي مواجه هستيم، براي نمونه درخواست ناشر 600 ميليون تومان بوده است اپراتور اشتباه شش هزار تومان ثبت کرده است. 6 ماه است که ما در حال مذاکره براي حل اين اشتباه ساده هستيم. اتفاقاً اين تسهيلات خود يکي از معضلات ما با دارايي شده است، بانک از ناشر استعلام ميخواهد و ناشر وقتي براي استعلام دارايي مراجعه ميکند، به او ميگويند سال 92، سال 93 و ... اينقدر بدهکار هستيد و در اصل اين حمايت نيز به ضرر ناشران تمام شده است.

منبع : خبرگزاري تسنيم

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.