نسخه چشم بسته براي بازار مسکن نپيچيد/ کاهش تعرفه مشاوران املاک مي‌تواند به جرم ‌زايي منجر شود

اخبار ویژه

واردات خودرو نياز اصلي بازار است/ تعادل سازي قيمت ها با واردات خودرو

کاهش 90 درصدي تقاضاي کيف در آستانه بازگشايي مدارس/ سال گذشته توليد روي دستمان ماند

پروژه ساخت 1 ميليون واحد مسکوني و رونق اقتصادي صنوف مرتبط با صنعت ساختمان / مي توانيم در توليد لوازم بهداشتي ساختمان حرف اول را در منطقه بزنيم

3

مصطفي‌قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

نسخه چشم بسته براي بازار مسکن نپيچيد/ کاهش تعرفه مشاوران املاک مي‌تواند به جرم ‌زايي منجر شود

  • کد خبر : 93109
  • 1400/06/23

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه تعرفه مشاوران املاک در ترکيه و امارات 6 درصد ارزش ملک است گفت: امارات، پاکستان و حتي افغانستان در سال ‌هاي اخير براي بازار مسکن، توسعه‌گر و دلال، ساز و کارهاي بسيار دقيق وضع کرده، احترام شغل دلالي را بالا برده و در صنعت ساختمان پيشرفت کرده ‌اند؛ در ايران نرخ مشاوران املاک يک دوازدهم دنياست و آقايان با طرح هاي چشم بسته مي‌گويند اين نرخ باز هم بايد کاهش پيدا کند.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران اظهار کرد: کساني که بعضا در مجلس از کاهش حقالزحمه مشاوران املاک سخن ميگويند قانون مدني مصوب سال 1317 و قانون دلالان را بخوانند که شغل دلالي را به عنوان مولد اقتصادي نگاه کرده ات. ما مولد اقتصادي و مالياتي هستيم و نوک پيکان بخش پيشران مسکن قرار داريم که اگر نباشيم اقتصاد کشور دچار رکود مي شود.

وي افزود: مي گويند تعرفه مشاوران املاک بايد کاهش پيدا کند، اما آيا تبعات چنين تصميمي که ميتواند به جرم زايي منجر شود را در نظر گرفتهاند؟ وقتي حق و حقوق يک فرد را به او ندهيد فضا را براي دور زدن قانون فراهم ميکنيد. دولت گذشته کميسيون مشاوران را که قبلانيم درصد از هريک از متعاملين بود به 25 صدم درصدکاهش داد يعني آن را به يک دوازدهمدنيا رساند و مجلس فعلي در همان راستا مي گويد که بايد تعرفه باز هم کاهش پيدا کند. برويد ببينيد تصميم دولت قبل چه مشکلاتي را براي معيشت خانواده 135 هزار مشاور املاک ايجاد کرده است. تورم به 45 درصد رسيده، تخم مرغ شانه اي 50 هزار تومان شده، برنج کيلويي50 هزار تومان شده، بعد مي گويند حق الزحمه مشاوران املاک کاهش يابد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با اشاره به قانون دلالان سال 1317 خاطرنشان کرد: توصيه مي کنم عزيزان مسئول، يک بار قانون مدني و قانون دلالان را مطالعه کنند و ببينند چه ارزشي براي شغل دلالي که مولد اقتصادي است قائل شده اند. کشورهاي پيشرفته و حتي کشورهاي همسايه خودمان با وضع قوانين و مقررات مناسب، صنعت ساختمان را ارتقا دادهاند. براي دلال احترام قائلند؛ چرا که دلال به ايجاد شغل و رونق اقتصاد کمک مي کند.

خسروي با بيان اينکه در اروپا و آمريکا شش درصد از قيمت ملک به عنوان حقالزحمه به واسطهگر اختصاص مييابد که از سوي فروشنده پرداخت مي شود گفت: در سوئد 3 تا 4 درصد، در آمريکا 6 درصد و در ترکيه 6 درصد قيمت مسکن به دلال اختصاص مييابد. امارات، پاکستان و حتي افغانستان در سال هاي اخير براي بازار مسکن، توسعهگر و دلال، ساز و کارهاي بسيار دقيق وضع کرده و احترام شغل دلالي را بالا بردهاند. در تهران نرخ مشاوران املاک 25 صدم درصد از قيمت ملک است و آقايان مي گويند بايد کاهش پيدا کند.

وي تاکيد کرد: از نمايندگان محترم مجلس انتظار ميرود به جاي ارايه نسخه هاي چشم بسته و خلق الساعه، قانون مدوني را براي مشاوران املاک وضع کنند که از زير نظر قانون نظام صنفي بيرون بيايد. اگر نمي توانند دست کم اين شغل را مستثني کنند و با توجه به اهميت کالاي باارزش مسکن، دست ما را براي تنبيهات و تشويقات باز بگذارند. هم اکنون اتحاديه املاک هيچ اختياري در اين زمينه ندارد و البته بيشترين همکاري را با شوراي حل اختلاف و اماکن در جهت پلمپ دفاتر مشاوران املاک متخلف انجام مي دهد؛ زيرا مسکن مهمترين دارايي يک خانوار است که کوچکترين اشتباه يک مشاور در عقد قرارداد بايد آخرين اشتباه او باشد. با يک نقطه محرم و مجرم به کلي تغيير مي کند.

خسروي با اشاره به قانون جهش توليد و تامين مسکن درخصوص احداث سالانه يک ميليون واحد مسکوني گفت: نمايندگان مجلس بايد شرايط تامين مسکن را فراهم کنند تا قيمت مسکن پايين بيايد؛ وگرنه دولت قبل به اندازه کافي گفتاردرماني کرد. مي گفتند علت گراني مسکن، وجود مافيا و سلاطين است اما هيچگاه قانون ماليات بر عايدي سرمايه و ماليات بر خانه هاي خالي را به نتيجه نرساندند. توقع داريم نمايندگان فعلي مجلس به اين موضوعات برسند نه اينکه از سياست هاي دولت قبل پيروي کنند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران سوق يافتن جوانان به شغل مشاور املاک را ناشي از افزايش نرخ بيکاري دانست و گفت: فوق ليسانس کشاورزي، مهندس برق يا فوق ليسانس ادبيات به دليل آنکه دولت نتوانسته شغلي براي او ايجاد کند، مشاور املاک شده است. حالا مي خواهيد حق و حقوق اين فرد را هم ندهيد، خوب اصلا ندهيد. نتيجتا او متعاملين را دور مي زند که فقط پرونده هاي قضايي را با اين کار افزايش مي دهيد و براي قوه قضاييه دردسر ايجاد ميکنيد.

منبع : ايسنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.