ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار 24 ساعته باز است/ افزايش ناگهاني قيمت‌ها را کنترل کرديم

اخبار ویژه

واردات خودرو نياز اصلي بازار است/ تعادل سازي قيمت ها با واردات خودرو

کاهش 90 درصدي تقاضاي کيف در آستانه بازگشايي مدارس/ سال گذشته توليد روي دستمان ماند

پروژه ساخت 1 ميليون واحد مسکوني و رونق اقتصادي صنوف مرتبط با صنعت ساختمان / مي توانيم در توليد لوازم بهداشتي ساختمان حرف اول را در منطقه بزنيم

3

مصطفي دارائي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار 24 ساعته باز است/ افزايش ناگهاني قيمت‌ها را کنترل کرديم

  • کد خبر : 92938
  • 1400/05/04

رئيس اتحاديه بارفروشان ميوه و تره بار تهران گفت: براي جلوگيري از تجمعات در ميدان مرکزي و همچنين تأمين سبد تغذيه خانوار، اين ميدان در سه شيفت کار مي‌کند.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران گفت: صنف بارفروشان شايد از لحاظ اقتصادي دچار مشکلات ناشي از تعطيلي هاي کرونايي نشده باشد اما مشکلاتي نظير فوت و ازکارافتادگي کارکنان گريبانگير صنف ما بود، تعداد قابل توجهي از همکاران ما دچار کرونا شدند و بيش از 20 نفر به دليل کرونا جان خودشان را از دست داند. در ميدان مرکزي تره بار تهران بيش از 300 نفر کرونا گرفتند و همين موضوع باعث شد کسبه با کمبود نيروي کار مواجه شوند.

دارايي نژاد گفت: بارفروشان حلقه واسط بين کشاورز و مصرف کننده هستند، روزانه بين 20 تا 25 هزار تن ورودي ميوه در ميدان ميوه و تره بار مرکزي است، اين حجم به ميادين ميوه تره بار اقماري سطح تهران و ميوهفروشهاي سطح شهر و سراسر کشور ارسال ميشود، با توجه به اينکه تردد در ميدان زياد است و رانندگان از سراسر کشور به ميدان مراجعه دارند لذا زنجيره شيوع بيماري به راحتي قطع نميشود، اتحاديه با هماهنگي شهرداري و ساير نهادها هفته اي دومرتبه تمام ميدان را سم زدايي و ضدعفوني کرد و تمامي کسبه ملزم به استفاده ماسک شدند.

رئيس اتحاديه بارفروشان ميوه وتره بار تهران تصريح کرد: بارفروشان تنها صنفي بود که در پاندمي کرونا تا امروز حتي يک روز هم تعطيلي نداشت، حتي به دليل اينکه از تجمعات در ميدان مرکزي جلوگيري کنيم و همچنين سبد تغذيه خانوار دچار مشکل نشود در سه شيفت فعاليت را ادامه داديم، به اين شکل که 24 ساعت مداوم ميدان ميوه تره بار مرکزي فعال بود و همچنان هم فعآل است، اگر اين کار صورت نميگرفت حتماً در عرضه ميوه در تهران و شهرستان ها دچار مشکل ميشديم.

دارايي نژاد گفت: يکي از اقداماتي که اتحاديه بارفروشان انجام داد اين بود که با کشاورزان در سطح کشور وارد مذاکره شد و با آموزش هاي ابتدايي، سبدهاي متحدالشکلي را براي ميوه ها باکيفيتهاي مختلف در اختيار کشاورزان قرارداد تا تفکيک از مبدأ انجام شود اين اقدام کمک ميکرد تا زنجيره انتقال ويروس قطع شود. در واقع ديگر در ميدان مرکزي اين تفکيک صورت نميگيرد و لمس ميوه ها به حداقل ميرسد.

رئيس اتحاديه بارفروشان ميوه وتره بار تهران تصريح کرد: يکي ديگر از موضوعاتي که با آن مواجه شديم اظهارنظرهايي بود که در رسانه ها و شبکه هاي اجتماعي منتشر ميشد و اين موجي از استقبال را در ميان مردم ايجاد ميکرد، مثلاً بارها بحث مصرف سير، زنجبيل، ليموترش و هويج در جامعه مطرح شد که هر بار طرح اين موضوع باعث بالا رفتن قيمتشان در بازار ميشد، به عنوان مثال سير تا هر کيلو 60 هزار تومان و زنجبيل تا 200 هزار تومان در بازار به فروش ميرسيد.

اين مقام مسئول در ادامه افزود: اولين اقدامي صنف انجام داد ساماندهي و مذاکره براي کاهش قيمت ها در بازار بود مثلاً براي زنجبيل که يک کالاي وارداتي است، با کشورهاي هندوستان، چين، تايوان مکاتباتي صورت گرفت و با استفاده از ظرفيت واردکنندگان توانستيم قيمت محصول را کنترل کنيم و تا 40 هزار تومان کاهش داديم، در خصوص ليموترش هم به همين شکل، چند نفر ليموها را انبار کرده بودند که با هماهنگي هاي بين دستگاهي درب انبارها باز شد و قيمت ليموترش هم از در سال گذشته حوالي 60 هزار تومان به 20 هزار تومان رسيد.

منبع : پايگاه اطلاع‌رساني و پايش آثار اقتصادي کرونا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.