با وجود منابع و پتانسيل انساني متخصص امکان تحقق رونق توليد وجود دارد/ سالهاست که فرياد مي زنيم با خام فروشي، منابع کشور را ارزان به دست بيگانه نسپاريد

اخبار ویژه

محدوديت هاي ضد کرونايي تهران يک هفته تمديد شد/ صنوف گروه هاي شغلي 2، 3 و 4 در تهران تعطيل هستند

اصناف قانون‎مدار هستند؛ اما در وضعيت دشوار اقتصادي قرار دارند/ واحد هاي صنفي آمادگي اجراي هرنوع پروتکل بهداشتي را دارند/ محدوديت هاي فعلي تا جمعه ادامه دارد، ادامه و يا توقف تعطيلي ها بزودي معلوم مي شود

بدون سلامتي؛ نه کسب وکاري و نه آينده اي وجود نخواهد داشت/ براي حمايت از شرايط بد اصناف، به جز تعطيلي بانک ها بايد راهکار بهتر و عاجل تري را جست

3

مهدي ملک زاده، رئيس اتحاديه سنگ بر و سنگ تراش تهران:

با وجود منابع و پتانسيل انساني متخصص امکان تحقق رونق توليد وجود دارد/ سالهاست که فرياد مي زنيم با خام فروشي، منابع کشور را ارزان به دست بيگانه نسپاريد

  • کد خبر : 92553
  • 1400/01/18

رئيس اتحاديه سنگ بر و سنگ تراش تهران با اشاره به لزوم اهميت و توجه به توليدکنندگان کشور اظهار داشت: مقام معظم رهبري در نامگذاري هر سال بر توليد و رونق آن تاکيد فراوان داشته اند و امسال پشتيباني ها و مانع زدايي هاي مسير توليد را هم مورد توجه قرار داده اند. اين در حالي است که کشورمان داراي منابع و ذخائر فراوان، نيروي کار جوان و سرمايه هاي طبيعي است؛ لذا تحقق آن امري کاملا مسير است.

مهدي ملک زاده، رئيس اتحاديه سنگ بر و سنگ تراش تهران با ابراز تاسف از برخي عملکرد ها بيان داشت: سال هاي زيادي فرصت پرورش متخصص را داشته ايم اما متاسفانه بهره برداري از منابع و متخصصين و نيروي کاري که در کنار هم مي تواند کشور را از هر بحراني رهايي بخشد، صورت نمي گيرد.

وي در ادامه تاکيد کرد: در بحث منابع طبيعي و مواد اوليه مانند نفت و سنگ که خاص کشور ايران است و از ارزش و اهميت بالايي برخوردار است، اگر با مديريت و برنامه ريزي در جهت استفاده بهينه به اين منابع دقت و براي توليد از آن بهره برداري مي شد مي توانستيم در تمامي کالاهايي که امروزه از کشورهاي ديگر خصوصاً چين وارد مي سازيم، خودمان صادرکننده آن کال باشيم.

ملک زاده با ابراز تاسف از اينکه منابع مهم مانند سنگ با ارزش کشورمان با خام فروشي به ارزان ترين قيمت به خارجي ها به باد مي رود تصريح کرد: خام فروشي موجب وابستگي به کالاي خارجي مي شود. اين امر باعث تعطيلي کارخانجات داخلي، رکود توليد، بيکاري نيروي جوان و سرخوردگي متخصصين در تمامي حيطه هاي اقتصادي کشور مي شود.

وي با اشاره به وجود بيش از 6500 سنگ بر و سنگ تراش در کشور گفت: بيش از 6500 متخصص و هنرمند در صنعت سنگ در کشور وجود دارد که تنها از پتانسيل 1500 نفر از اين افراد به طور تخصصي استفاده مي شود و مابقي طي سال فعاليت مهمي براي گردش اقتصادي ندارند، حال آنکه خام فروشي درکشور بيداد مي کند.

رئيس اتحاديه سنگ بر و سنگ تراش تهران تاکيد کرد: سالهاست که فرياد مي زنيم دست از خام فروشي برداريد، منابع کشور را ارزان به دست بيگانه نسپاريد. ازمتخصصين ايراني براي فرآوري بر روي اين سنگ ها استفاده کنيد اما گوش شنوايي وجود ندارد. صادرات سنگ خام به دست عده اي خاص که مافياي اين کالا هستند افتاده و هر چه بخواهند با منابع طبيعي کشور انجام مي دهند، هيچ کسي هم به فکر نيست. بايد از خام فروشي به چيني ها جلوگيري کنيم. پول کشورمان را به خزانه ديگران نريزيم.

وي با تاکيد بر لزوم دقت در فرمايش رهبري گفت: از مانع هاي موجود که کاملاً محرز و آشکار است مي توان به انواع بوروکراسي هاي اداري از سوي سازمان ها و وازرتخانه هاي دولتي اشاره داشت. فعال اقتصادي براي هر کاري که بخواهد انجام دهد، مانع هاي زيادي بر سر راه دارد، مانند بهره هاي فوق سنگيني که بر وام هاي متعلق به توليد از سوي بانک ها بسته مي شود.

ملک زاده در رفع موانع توليد به قوانين بانگي اشاره کرد و تصريح کرد: قوانين بانکي به جاي حمايت از توليد و توليدکننده، با وضع قوانين سخت گيرانه و غير قابل انجام، مانع بزرگي بر سر توليد هستند. مسئولان خوب مي دانند که براي رفع اين مانع ها بايد چه راهکاري وضع کنند؛ اما انجام نمي دهند، بدون توليد، محتوم به نابودي و وابستگي به کالاي خارجي هستيم.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.