کسب و کارهاي کوچک، مهم ترين رکن اقتصاد کشور/ آمادگي کميسيون اقتصادي مجلس براي حمايت از کسب و کارهاي خرد/ قانون کار يکي از دلايل افزايش بيکاري در کشور/ لزوم اصلاح قوانين پايه اي کشور

اخبار ویژه

محدوديت هاي ضد کرونايي تهران يک هفته تمديد شد/ صنوف گروه هاي شغلي 2، 3 و 4 در تهران تعطيل هستند

اصناف قانون‎مدار هستند؛ اما در وضعيت دشوار اقتصادي قرار دارند/ واحد هاي صنفي آمادگي اجراي هرنوع پروتکل بهداشتي را دارند/ محدوديت هاي فعلي تا جمعه ادامه دارد، ادامه و يا توقف تعطيلي ها بزودي معلوم مي شود

بدون سلامتي؛ نه کسب وکاري و نه آينده اي وجود نخواهد داشت/ براي حمايت از شرايط بد اصناف، به جز تعطيلي بانک ها بايد راهکار بهتر و عاجل تري را جست

3

محمدرضا پورابراهيمي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در جلسه حمايت از کسب و کارهاي خرد و خانگي:

کسب و کارهاي کوچک، مهم ترين رکن اقتصاد کشور/ آمادگي کميسيون اقتصادي مجلس براي حمايت از کسب و کارهاي خرد/ قانون کار يکي از دلايل افزايش بيکاري در کشور/ لزوم اصلاح قوانين پايه اي کشور

  • کد خبر : 92547
  • 1400/01/17

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: در حال حاضر تامين مالي براي بنگاه هاي کوچک از طريق همين بانک هاي قرض الحسنه در حال انجام بوده اما نيازمند تقويت و ساختارمند شدن هستند.

محمدرضا پور ابراهيمي در جلسه ارائه شيوه مطلوب حمايت از کسب و کارهاي خرد و خانگي گفت: کميسيون اقتصادي مجلس دو کار براي حمايت و تسهيل کسب وکارهاي خرد و خانگي مي تواند انجام دهد که يکي از آن ها قانونگذاري و ديگري نظارت بر اجراي کار است.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه براي ايجاد ساختار در حوزه کسب وکارها ابتدا بايد يک متغير در نظام اقتصادي کشور براي آن ها تعيين کنيم افزود: نظام مالياتي و بيمه تامين اجتماعي يکي از چالش هاي اساسي در مسير توسعه کسب وکارهاي خرد و خانگي است که بايد تغييرات اساسي در آن ها ايجاد شود؛ يقيناً يکي از دلايل افزايش بيکاري در کشور وجود قانون کار است.

وي با بيان اينکه اصلاح قانون کار مي تواند ظرفيت بزرگي را براي اقتصاد کشور فراهم کند، تصريح کرد: يقينا اين ظرفيت در بخش کسب وکارهاي کوچک به مراتب بيشتر است، در حال حاضر قانون کار به قدري سختگيرانه شده که عملا به ضد کار تبديل شده است از اين رو قانوني که در سال 1354 نوشته شده بايداصلاح شود.

پورابراهيمي با بيان اينکه مي توانيم بيمه تامين اجتماعي جديدي براي ساختار اقتصادي کشور تعريف کنيم، افزود: در هيچ کشوريتنها يک بيمه و يک سازمان بيمه اي وجود ندارد بلکه بيمه ها به صورت رقابتي با يکديگر کار مي کنند اما در ايران سازمان انحصاري تامين اجتماعي ايجاد شده که 50 درصد کشور را تحت پوشش خود قرار داده و نرخ هاي تعريف شده آن الزام آور بوده و به حياط خلوت دولت ها تبديل شده است.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ضرورت اصلاح قوانين پايه اي کشور مانند قانون کار و بيمه، عنوان کرد: در حوزه مالياتي عليرغم وجود ظرفيتهاي بسيار خوب، هماهنگي در اجرا وجود ندارد. از اين رو نيازمند اصلاحاتي براي مرتبط کردن تمامي اين قوانين با يکديگر هستيم البته حوزه مالياتي تنها به اصلاح جزئي نياز داشته اما قوانين بيمه اي و کار نيازمند اصلاح کلي و اساسي هستند.

نماينده مردم کرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در حوزه تامين مالي نيز ظرفيت هاي بسيار خوبي مانند بانک هاي قرض الحسنه وجود دارد؛ در حال حاضر تامين مالي براي بنگاه هاي کوچک از طريق همين بانک هاي قرض الحسنه در حال انجام بوده اما نيازمند تقويت و ساختارمند شدن هستند. از طرفي تسهيلات تکليفي نيز در قوانين سنواتي و بودجه اي براي حمايت از کسب و کارهاي خرد وجود دارد که بر اساس آنبايد به مشاغل خرد روستايي وام هايي با نرخ بهره 6 درصد ارائه شود.

وي اضافه کرد: جمع بندي ما در حوزه کسب وکارهاي کوچک بسيار اهميت دارد چرا که در کشوري مانند چين بالاي 50 درصد سهم GDP را کسب وکارهاي کوچک تشکيل مي دهند از اين رو خروجي جلسه بايد يک بسته پيشنهادي براي اصلاح قوانين باشد. در برخي از موارد آئين نامه هاي دولت بايد اصلاح شود و در برخي از موارد ساختارهاي قانوني نياز به تغيير دارند و از طرفي برخي از آن ها نيازمند هماهنگي ميان دستگاهها است. اگر اين اتفاق در بازه زماني يک ماهه رقم بخورد مي توانيم چارچوب مشخصي براي حمايت از مهم ترين رکن اقتصاد کشور يعني کسب وکارهاي کوچک با در نظر گرفتن تمامي پشنهادات فعالان اين حوزه ايجاد کنيم.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلاميدر پايان خاطرنشان کرد: کميسيون اقتصادي مجلس آمادگي دارد تا در بخش هايي که به آن ماموريت داده مي شود با ساير نمايندگان و روساي کميسيون ها همکاري لازم را در جهت حمايت از کسب وکارهاي خرد و خانگي انجام دهد.

منبع : خبرگزاري خانه ملت

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.