کرونا 50 درصد کارگاه‌هاي نبات و قندر ريز را تعطيل کرد

اخبار ویژه

مشارکت بخش خصوصي در قيمت گذاري کالاها/ از نيروهاي بسيج براي کنترل و نظارت بر بازار استفاده مي‌شود

چرخ اقتصاد هر کشوري با فعاليت کارگاه هاي کوچک مي چرخد/ دلالان و واسطه ها، مواد اوليه را در اختيار يک عده خاص مي گذارند

فعالان کالاي خواب در شرايط خوبي نيستند/ رکود اصناف، رکود قشر عظيمي از فعالان اقتصادي است

3

حبيب اسلامي، رئيس اتحاديه نبات، آبنبات و قند ريز تهران:

کرونا 50 درصد کارگاه‌هاي نبات و قندر ريز را تعطيل کرد

  • کد خبر : 92272
  • 1399/11/07

رئيس اتحاديه نبات، آبنبات و قند ريز تهران گفت: تاکنون حداقل 50 درصد از فعالان اين حوزه بيکار شده اند و با افزايش قيمت شکر در چند روز اخير ادامه کار براي مابقي کارگاه‌ها ناممکن است.

رئيس اتحاديه نبات، آبنبات و قند ريز تهران گفت: تاکنون حداقل 50 درصد از فعالان اين حوزه بيکار شده اند و با افزايش قيمت شکر در چند روز اخير ادامه کار براي مابقي کارگاهها ناممکن است.

حبيب اسلامي، رئيس اتحاديه نبات، آبنبات و قند ريز تهران، اظهار داشت: کرونا سبب بسته شدن حداقل نيمي از کارگاههاي توليدي فعال در صنف ما شده است. اين تعطيلي يعني در بخش توزيع هم همين ميزان بيکاري رخ داده است.

رئيس اتحاديه نبات، آبنبات و قند ريز تهران به رستههاي کاري مرتبط با صنف نبات، آبنبات و قند ريز اشاره کرد و گفت: يک بخش کار در حوزه ما توليديهاي کوچک هستند که از 3 تا 10 کارگر دارند و بخشي ديگر فعالان در حوزه توزيع هستند که کار رساندن محصولات کارگاههاي کوچک به فروشگاهها و مراکز فروش را انجام ميدهند، البته بخش صنعتي هم هست اما اين بخش خسارات کمتري نسبت به دوبخش اولي که صحبت شد، متحمل شده است.

اسلامي در رابطه با شوک کرونا بر بازار صنف خود نيز گفت: بخشي از محصولات ما مانند کيک و بيسکويت داراي تاريخ مصرف حداکثر 40 روز تا دو ماه هستند که تمام محصولات اينگونه ما در سه ماه ابتدايي شيوع کرونا فاسد شدند که يا معدوم شدند يا خوراک گاوها در گاوداريها شدند.

وي تاکيد کرد: اگر صداي صنف ما بلند نيست به دليل اين است که ديگر جاني در رمق نمانده و ازکرونا فقط زخم نخورده ايم و در حقيقت مرده ايم.

اسلامي ادامه داد: بخش مهمي از مشتريان ما بچههاي مدرسهاي و دانشجويان بودند که با تعطيلي مراکز آموزشي خوراک ميان وعده دانش آموزان و دانشجويان که اغلب کيک و بيسکويت بود به طور کلي مشتري خود را از دست داد و تقريباً توليدات ما ديگر مشتري ندارد.

به گفته اين فعال صنفي مشکل ديگر فعالان اين صنف حقوق و بيمه کارگران است که شرايط به حدي وخيم شده که اکثر کارفرماها به دنبال خطايي از کارگران هستند تا آنها را اخراج کنند. او در رابطه با بستهها حمايتي هم گفت: شرايط سخت دريافت و ميزان ناچيز آن مانع از دريافت کمکها شده است و تقريباً در اتحاديه نباتات و ريز قندها بستههاي حمايتي دريافت نشده اند.

اسلامي به کاهش صادرات به عنوان مشکل ديگر فعالان اين بخش اشاره کرد و توضيح داد: کشورهاي عراق، افغانستان و پاکستان مشترهاي ما بودند که به دليل ارزان شدن ارز در چندهفته اخير علاقهاي به خريد از ما ندارند.

وي در پايان از قيمت گذاري شکر گلايه کرد و گفت: آخرين ضربه را دولت در قيمت گذاري شکر بر پيکره ما وارد کرد و با افزايش قيمت شکر به 11 هزار 500 تومان، توليد عملاً امکان پذير نيست و شايد مابقي کارگاهها هم به زودي تعطيل شوند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.