نوسان قيمت ارز، جايي براي تفکر نو و انديشه اي خلاق جهت توليد باقي نگذاشته است

اخبار ویژه

تعطيلي واحدهاي توزيعي؛ چالشي ديگر براي واحدهاي توليدي/ انتظار بخشودگي نداريم؛ محاسبات مالياتي عادلانه و کارشناسي شده حق ماست

تخصيص 350 تن روغن به قنادي‌هاي تهران/ وضعيت قنادي ها اسف‌بار است

افزايش ترددها و فعاليت بسياري از دست فروشان در مقابل تعطيلي اصناف/ براي کنترل کرونا، همزمان با تعطيلي اصناف بايد سيستم کلرينگ بانک نيز تعطيل شود

3

عبداله اقبالي، رئيس اتحاديه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگين تهران:

نوسان قيمت ارز، جايي براي تفکر نو و انديشه اي خلاق جهت توليد باقي نگذاشته است

  • کد خبر : 90883
  • 1399/08/06

رئيس اتحاديه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگين گفت: اقتصاد سالم جايي اتفاق مي افتد که توليدکننده بتواند براي 10 سال آينده با برنامه ريزي اصولي و درست به توليد و رونق و جهش آن فکر کند. بتواند معايب و مزاياي توليدات خود را بررسي و به ارتقاي کيفيت توليد فکر کند، در حاليکه در چند ساله اخير، نوسان قيمت ارز، کمر توليد کننده را شکسته و تواني براي تفکر نو و انديشه اي خلاق باقي نگذاشته است.

عبداله اقبالي، رئيس اتحاديه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگين تهران با اشاره به زيان هاي وارده بر اقتصاد کشور در اثر عدم ثبات ارز و بي ارزش شدن پول ملي کشور بيان داشت: تا زماني که ارز مبادلاتي در کشور با بي ثباتي روبه رو باشد و توليدکننده و يا عرضهکننده هاي کالاهاي مختلف هر زوز شاهد تغيير قيمت باشند، چگونه، فعالان اقتصادي مي توانند برنامه و افق روشني از اهداف خود را در طولاني مدت اجرايي نمايند.

او افزود: چگونه مي توان انتظار داشت تا سرمايه توليدکننده در طول مدتي که در انتظار نتيجه توليداتش مي باشد از بين نرود. هر کالايي اگر بخواهد توليد شود نيازمند زمان انتظار مشخصي است، حال آنکه از زمان توليد تا عرضه آن کالا به بازار، صحنه بازار ارز هزاران تغيير داشته و توليدکننده نمي تواند با فروش محصول خود، ختي مواد اوليه توليدات بعدي را تهيه کند، چه برسد به برنامه ريزي در يک سال آينده.

رئيس اتحاديه سازندگان مصنوعات و فروشندگان فلزات رنگين در ادامه بيان داشت: برخي از توليدکنندگان مانند؛ توليد کنندگان ظروف مسي که نيازمند وجود سرمايه هاي توليد خود در واحدهاي توليدي هستند توليدات خود را در حال حاضر با دلار به مشتريان مي فروشند که اگر دلار بالا رود، بتوانند جايگزين کنند و اگر پايين بيايد، دچار خسران نشوند، اما چند درصد از افراد در بازار معاملات اقتصادي مي توانند اينگونه معامله کنند؟ آيا ارز و پول رايج در کشور دلار است که تمامي ميزان و مقياس مبادلات با آن ارزيابي مي شود، اگر چنين است، چند درصد مردم مي توانند اينگونه زندگي کنند؟

اقبالي تاکيد کرد: تمامي در آمدهايمان با ريال است؛ اما کليه هزينه هايمان را با دلار بايد بپردازيم. آيا مي توانيم به ريال درآمدزايي کنيم و آن را در نخيلات خود به چندين برابر تبديل و به دلار خرج کنيم؟ قشر متوسط و کم درآمد جامعه، توان ادامه اين روند را ندارند.هر روز به تعداد بيکاران اضافه و مشاغل کاذب افزايش مي يابد. عدم ثبات اقتصادي تا کي قرار است ادامه پيدا کند؟ تا کي مي توان با صبر و حوصله و تحمل و قناعت سپري شود و هر روز شاهد کوچک شدن سبد مواد غذايي خانواده ها باشيم. درآمدها پايين است و مخارج سرسام آور .

وي سرمايه گذاري در بورس را از ديگر آفت هاي اقشار کم درآمد، خصوصاً جوانان دانسته و گفت: بيکاري و عدم ثبات قيمت ها از سويي و افسانه بورس از سويي ديگر، صدمات غير قابل جبراني را به افرادي وارد کرد که حتي کمترين سرمايه هاي خود را در بورس سرمايه گذاري کردند؛ آن هم به اميد و آرزوي رسيدن به پول بيشتر و در نهايت برآورده کردن خواسته هاي کوچک خودشان، اين در حالي است که جوانان بايد از زندگي و لحظات خود لذت و سود ببرند. به فکر آموزش، ادبيات، هنر، موسيقي، شعر و ... باشند، اما متاسفانه تمام فکر و ذهن جوانان تبديل به ارزش گذاري براي طلا، دلار، سکه و بورس شده است. جوانان کم سن و سالي که شب را به صبح و صبح را به شب سپري مي کنند که آيا سرمايه اشان زياد و يا کم شده است. به ناگهان چشم باز مي کنند، سن جواني را سپري کرده اند بي آنکه خود را سرگرم واقعيات و نيازهاي معنوي خود کرده باشند، دولت به فکر جوانان باشد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.