کشف قيمت آهن و فولاد در کشور شفاف نيست/ سوءاستفاده دلالان در بازار فولاد بيداد مي‌کند

اخبار ویژه

تعطيلي واحدهاي توزيعي؛ چالشي ديگر براي واحدهاي توليدي/ انتظار بخشودگي نداريم؛ محاسبات مالياتي عادلانه و کارشناسي شده حق ماست

تخصيص 350 تن روغن به قنادي‌هاي تهران/ وضعيت قنادي ها اسف‌بار است

افزايش ترددها و فعاليت بسياري از دست فروشان در مقابل تعطيلي اصناف/ براي کنترل کرونا، همزمان با تعطيلي اصناف بايد سيستم کلرينگ بانک نيز تعطيل شود

3

حميدرضا رستگارپور، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران:

کشف قيمت آهن و فولاد در کشور شفاف نيست/ سوءاستفاده دلالان در بازار فولاد بيداد مي‌کند

  • کد خبر : 90877
  • 1399/08/05

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: متاسفانه کشف قيمت آهن و فولاد در کشور ما شفاف نيست و سوءاستفاده دلالان در اين بازار بشدت رشد کرده است.


حميدرضا رستگارپور، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به اينکه کشف قيمت آهن و فولاد در کشور ما شفاف نيست،گفت: در شرايط کنوني و به دليل چسبندگي قيمت آهن به نرخ ارز شاهد سوءاستفاده دلالان در بازار فولاد و آهن کشور هستيم.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت:گراني مصالح ساختماني دلايل متعددي دارد که يکي از آنها هم آهن و فولاد است. در حقيقت همه صنايع به آهن و فولاد نياز دارند ولي نبايد از ذکر اين نکته مهم غافل شويم که افزايش هزينه ساختوساز تنها مربوط به گراني آهن و فولاد نيست و ساير هزينههاي مرتبط با ساختوساز هم در کشور رشد کرده است.

رستگارپور تصريحکرد:نرخ آهن در اسفند 1398 حدود کيلويي 6 هزار تومان بود اما در شرايط کنوني اين نرخ به 13 هزار و 500 تومان رسيده است.

وي افزود: مصرف ساختماني و صنعتي آهن و فولاد در صنايع مختلف کشور زياد است و حتي بيش از 98 درصد از مواد اوليه لازم براي توليد آهن و فولاد ايراني است.

رستگارپور گفت: با اينکه مواد اوليه توليد آهن و فولاد در ايران توليد ميشود ولي در شرايط کنوني قيمت آهن و فولاد از نوسانات ارزي تاثير گرفته است. نظر شخصي من اين است که اگر زنجيره توليد تا مصرف را ضابطهمند کنيم ميتوانيم قيمت آهن و فولاد را کنترل کنيم.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد استان تهران گفت: متاسفانه سازمانهايي هستند که به جاي شفافسازي، اوراقسازي ميکنند. بورس فلزات شفاف عمل نميکند و در بازار سر مايه يا همان بورس کشف قيمت فلزات واقعي نيست.

وي گفت: ضابطه مند نبودن قيمت گذاري در بازار فولاد موجب شده است تا فرصت جديدي براي رانت خواران و سوءاستفاده کنندگان ايجاد شود تا به سودهاي هنگفت دست پيدا کنند.

رستگارپور گفت: در سالي که اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه کشور سنگين است صادرات فولاد کشور شرايط خوبي دارد اما چسبندگي نرخ ارز موجب گراني بيش ازحد نرخ فولاد و آهن در ايران شده است.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.