کمبود فرش ماشيني با هجوم عراقي ها به بازار/ قيمت ها لحظه اي گران مي شود

اخبار ویژه

ادعاي جداسازي اصناف، مغاير با قانون نظام صنفي، اصل 44 قانون اساسي و چشم انداز 20 ساله توسعه کشور/ هرگونه دست اندازي در ساختار حوزه اصناف زمينه ساز چالش ها و هزينه هاي غير قابل باور خواهد بود

نوسان قيمت ارز، جايي براي تفکر نو و انديشه اي خلاق جهت توليد باقي نگذاشته است

لزوم برون رفت هر چه سريعتر از رکود اقتصادي/ اتحاديه نمي تواند در صورت خريد از واحدهاي بدون پروانه، پيگير شکايتي باشد

3

محمد هادي کماليان، رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت تهران:

کمبود فرش ماشيني با هجوم عراقي ها به بازار/ قيمت ها لحظه اي گران مي شود

  • کد خبر : 90849
  • 1399/07/27

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت تهران گفت: فرش ماشيني ايران با قيمت بسيار نازل به عراقي ها فروخته مي شود و همين امر بازار داخل را با مشکل مواجه کرده است؛ اما کسي نيست تا بر اين فرآيند نظارت کند.


محمد هادي کماليان رئيس اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني و موکت تهران اظهار کرد: وضعيت بازار فرش ماشيني به هيچ عنوان خوب نيست و سوء مديريت ها به اين شرايط دامن مي زند.

وي با بيان اينکه اوضاع و احوال بازار فرش ماشيني اصلا اوضاع خوبي نيست، افزود: اکثر فعالان اين صنف با توجه به نوع دستگاه هاي موجود در کشور بافنده هستند؛ بنابراين تا کنون با مازاد توليد فرش ماشيني مواجه بوديم و نه تنها دغدغه کمبود کالا در بازار را نداشتيم بلکه امکان صادرات مازاد توليد نيز براي فعالان اين صنف مهيا بود.

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت ادامه داد: با توجه به نوسانات شديد نرخ ارز ميزان تقاضا براي خريد فرش ايراني از سوي تاجران عراقي و تلاش ايرانيان براي فروش فرش به عراقي ها افزايش پيدا کرده است.

وي درباره تاثير جهش بي رويه قيمت ارز بر بازار فرش ماشيني و موکت تصريح کرد: تا پيش از نوسانات شديد ارزي در بازار با مازاد کالاي توليدي مواجه بوديم اما اکنون شرايط به نحوي است که با افزايش تلاش براي فروش فرش ايراني به تاجران عراقي با کمبود کالا در بازار روبه رو هستيم.

کماليان خاطرنشان کرد: هر چند نرخ دلار عراق بين 8 تا 10 هزار تومان است و نرخ دلار عراقي از نرخ دلار آمريکايي به مراتب پايين تر است اما بي ارزش شدن پول ملي همچنان فروش کالا به عراق را براي توليدکنندگان جذاب کرده است.

افزايش شکايت از عدم تحويل فرش
رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت با انتقاد از عدم نظارت بر فرآيند عرضه کالا در بازار اظهار کرد: هر چند صادرات حتي با ارز
30 هزار توماني نيز براي ما مقرون به صرفه نيست؛ اما همچنان توليدکنندگان تمايل وافري براي صادرات فرش به عراق حتي با دلار عراقي 8 تا 10 هزار توماني دارند.

وي گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملي ايران از سوي تاجران عراقي تمايل فراواني براي خريد انواع کالاهاي ايراني بخصوص فرش ماشيني ايجاد شده است و همين امر ما را در بازار با کمبود کالا روبه رو کرده است.

کماليان افزود: هجوم تاجران عراقي براي خريد انواع کالا از جمله فرش ماشيني موجب شده تا امروز در بازار با کمبود فرش و در نهايت افزايش شکايت مشتريان روبه رو شويم.

کماليان ادامه داد: در حال حاضر توليدکنندگان اولويت فروش را به تاجران عراقي اختصاص داده اند به همين دليل اکثر مشتريان داخلي دست خالي مي مانند.

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت تصريح کرد: در ماه هاي اخير ميزان شکايت مردمي از فروشندگان فرش ماشيني افزايش قابل توجهي پيدا کرده است زيرا آنها فرش فروخته شده را نمي توانند تحويل بدهند.

کماليان خاطرنشان کرد: بخشي از فروشندگان فرش ماشيني صرفا فروشنده هستند و کالا را از کارخانجات تهيه مي کنند. موجودي فرش در اين واحدهاي صنفي صرفا همان فرش هاي نمونه روي دار است که بعد از ثبت سفارش و پرداخت بيعانه و يا تمامي قيمت فرش از سوي مشتري بايد فرش مورد نظر را از کارخانه تحويل گرفته و به خريدار تحويل بدهند.

وي اظهار کرد: عدم تحويل فرش از سوي کارخانجات به واحدهاي صنفي موجب شده تا ميزان شکايت مصرف کنندگان از واحدهاي صنفي عرضه کننده فرش دستباف به شدت افزايش پيدا کند.

کماليان افزود: ميزان توليد فرش ماشيني بحدي است که مي تواند نياز بازار داخلي را تامين کند؛ اما عدم مديريت و نظارت بر بازار موجب شده تا با کمبود کالا در بازار روبرو شويم.

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت درباره نوسانات قيمت در بازار فرش ماشيني اظهار کرد: هر ساله قيمت فرش ماشيني در ابتداي سال به دليل تغيير حقوق و دستمزد و تغيير نرخ مواد اوليه افزايش پنج تا 12 درصدي را تجربه مي کرد.

اين مسئول صنفي افزود: فرش ماشيني جزو کالاهاي مصرفي درجه سه محسوب مي شود به همين دليل در ليست قيمت گذاري از سوي سازمان حمايت حقوق مصرف کنندگان و توليدکنندگان قرار نمي گيرد. با توجه به اينکه فرش در ليست کالاي قيمت گذاري نيست بنابراين قيمت اين محصول در بازار و براساس عرضه و تقاضا تعيين مي شود.

وي ادامه داد: تا زماني که تبعات تحريم ها و ويروس کرونا بر اقتصاد تا اين آشکار نشده بود ما سالانه يکبار افزايش قيمت را تجربه مي کرديم اما اکنون نوسانات لحظه اي را در بازار فرش ماشيني تجربه مي کنيم اما مساله اساسي اين است که کسي براي مديريت اين بازار آستين ها را بالا نمي زند.

کماليان تصريح کرد: متاسفانه اتحاديه ابزار اجرايي براي مديريت بازار و کنترل قيمت ها را ندارد اما با اين حال مسئولان از اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني که هيچ ابزار و قدرت قانوني ند ارد انتظار دارد که بازار را مديريت کند.

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان فرش ماشيني و موکت خاطرنشان کرد: تا پيش از اين در بازار فرش ماشيني با پديده هايي نظير احتکار، قاچاق و گرانفروشي مواجه نبوديم و بازاري کاملا شفاف روبرو بوديم اما شرايط به نحوي پيش رفته است که تبعات سوء مديريت در بازار پاي تمامي اين پديده ها را به صنف فروشندگان و توليدکنندگان فرش ماشيني باز کرده است.

تا زماني که تبعات تحريم ها و ويروس کرونا بر اقتصاد تا اين آشکار نشده بود ما سالانه يکبار افزايش قيمت را تجربه مي کرديم اما اکنون نوسانات لحظه اي را در بازار فرش ماشيني تجربه مي کنيم اما مساله اساسي اين است که کسي براي مديريت اين بازار آستين ها را بالا نمي زند

برخي از کاسبان به سود خود قانع نيستند

وي خاطرنشان کرد: تعيين قيمت بر مبناي نوسانات لحظه اي نرخ ارز موجب شده تا در بازار فرش با يک آشفته بازار جدي روبرو باشيم.

کماليان با انتقاد از تعيين قيمت اجناس برمبناي نوسانات لحظه اي نرخ دلار خاطرنشان کرد: اگر هر فعال صنفي خود را فروشنده يک کالا و خريدار 99 نوع کالاي ديگر بداند اقدام به تعيين قيمت بر مبناي نوسانات نرخ دلار نمي کند و به سود حداقلي خود قانع مي شود اما اکنون شرايط بدين منوال نيست به همين دليل است که در بازار با پديده گرانفروشي مواجه هستيم.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.