خطر تعطيلي کارخانجات توليد مبلمان در کمين است/ توليدکننده واقعي تشنه مواد اوليه، دلالان در حال جولان

اخبار ویژه

ادعاي جداسازي اصناف، مغاير با قانون نظام صنفي، اصل 44 قانون اساسي و چشم انداز 20 ساله توسعه کشور/ هرگونه دست اندازي در ساختار حوزه اصناف زمينه ساز چالش ها و هزينه هاي غير قابل باور خواهد بود

نوسان قيمت ارز، جايي براي تفکر نو و انديشه اي خلاق جهت توليد باقي نگذاشته است

لزوم برون رفت هر چه سريعتر از رکود اقتصادي/ اتحاديه نمي تواند در صورت خريد از واحدهاي بدون پروانه، پيگير شکايتي باشد

3

عليرضا عباسي، رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران:

خطر تعطيلي کارخانجات توليد مبلمان در کمين است/ توليدکننده واقعي تشنه مواد اوليه، دلالان در حال جولان

  • کد خبر : 90841
  • 1399/07/23

رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران با تاکيد بر کمبود مواد اوليه و خطر تعطيلي کارخانجات توليدي در کشور بيان داشت : از ابتداي سال 98 تاکنون بارها موضوع خطر تعطيلي کارخانجات به دليل کمبود مواد اوليه براي ساخت انواع و اقسام محصولات اين صنف را به مسئولان دولتي متذکر شده ايم اما هر چه بيشتر گذشته، کمبود نه تنها کم نشده بلکه کم کم کارخانجات به تعطيلي رسيده اند.

عليرضا عباسي، رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران در ادامه بيان داشت: توليدات داخلي در صورت عدم حمايت، توان کار نخواهند داشت. آنچه امروز با آن روبه رو هستيم تنها يک بحران نيست بلکه گرفتار اتفاقاتي در زمينه هايتعطيلي، بيکاري،گراني و... شده ايم. براي توليد انواع مبلمان و تختخواب نيازمند انواع فوم و اسفنج، چوب، تخته، نئوپان و ام دي اف هستيم، حال آنکه براي توليد فوم و اسفنج نياز به هفت ماده اصلي است که پتروشيمي کشور تنها دو ماده از هفت ماده را مي تواند تامين کند. پنج ماده اصلي بايد از خارج وارد شود، از سويي براي ثبت سفارش و از سويي ديگر تامين ارز آن مشکلات عديده اي را براي واردکننده ايجاد کرده است.

او تصريح کرد: واردکنندگان بدون ياري دولت نمي توانند فعال باشند. ايجاد شرايط براي ثبت سفارش و تامين ارز از اولين و مهمترين موارد واردات است. از مدت ها پيش بر اين نکته تاکيد کرده ام و بارها به گوش مسئولان رسانده ام، توليدکنندگان اين حوزه در سايه تامين مواد اوليه فعالند و اين زنجيره در هيچ شرايطي نبايد قطع شود. اگر در عمل بخواهيم از توليد حمايت کنيم بايد با يکديگر متحد باشيم.

عباسي وجود دلالان در مسير دستيابي به مواد اوليه را از ديگر مشکلات برشمرد و ادامه داد: در حاليکه توليدکنندگان واقعي تشنه به دست آوردن مواد اوليه براي چرخ توليد مانده اند، دلالان به وضوح در اين ميانه جولان مي دهند، هر زمان و به هر بها و قيمتي که بخواهند و تصميم بگيرند به توزيع اين مواد مي پردازند. چرا توليدکنندگان واقعي که سال هاي عمر خويش را به تامين کالاهاي مورد نياز کشور صرف مي کنند، تشنه مانده اند و آب در دست دلالان مي چرخد؟ آيا نه اين است که نظارت بر اين توزيع وجود ندارد. چرا سازمان هاي ذيربط به توصيه هاي رهبر مبني بر تاکيد ايشان به توليد داخلي، توجه ندارند. دست دلال را در دست مراجع قضايي قرار دهند، مواد اوليه را در دست توليدکننده واقعي، ما اکنون نيازمند گردش اقتصادي و اشتغال هستيم.

عباسي با اشاره به وجود بزرگترين جنگل ها در همسايگي ايران گفت: بزرگترين جنگل ها در همسايگي ايران قرار دارد. براي توليد انواع ام دي اف نياز به چيپس چوب و هيزم داريم، دولت شرايط واردات اين مواد را از کشور روسيه فراهم کند تا توليدکنندگان ام دي اف نيز تامين شوند. براي ساخت انواع وسايل چوبي نيازمند ام دي اف هستيم. وقتي تسهيلات با درايت در اختيار واردکنندگان و توليدکنندگان واقعي قرار نمي گيرد، چگونه توقع توليد و اشتغال داشته باشيم؟ اين خطر را بارها به گوش مسئولان رسانده ايم ، گوش شنوا نبوده.، نه اين است که ما در کشور دچار خود تحريمي شده ايم ؟ راه گردش اقتصادي را براي خودمان بند آورده ايم .

وي با اشاره به سال هاي هشت ساله دفاع مقدس گفت: سال هايي که در دفاع از ميهن با مشکلات دست و پنجه نرم مي کرديم هم با اين مشکلات روبه رو بوديم؛ اما آن زمان چوب در دست تعاوني درود گران قرار مي گرفت و اين تعاوني به نسبت مورد نياز هر يک از توليدکنندگان، مواد اوليه را در اختيارشان قرار مي داد، از مسئولان مي خواهيم توزيع مواد اوليه به شرکت تعاوني سپرده شود تا با درايت کامل به توليدکننده تحويل دهد.

عباسي از عملکرد سازمان امور مالياتي انتقاد نموده و ادامه داد: سازمان امور مالياتي هيچ گونه توجهي به شرايط و حال و روز اصناف ندارد. ويروس کرونا، تحريم و افزايش نرخ ارز تنها يک اتفاق نبوده، بلکه نابودي برخي از صنوف را به طور کامل و زيان هاي غيرقابل جبران براي بسياري از صنوف را به همراه داشته است. اين عوامل هر يک به تنهايي براي ورشکست شدن صنوف کافي بود اما هر سه باهم، سونامي دردناکي را در کسب وکار ايجاد نمود، اما به جاي توجه بيشتر سازمان و رعايت حال اين قشر عظيم از جامعه، سازمان کار هر ساله خود را انجام داده و کوچکترين توجهي به وضعيت اصناف نکرد.

او با بيان اينکه سازمان براي اخذ ماليات به جاي اينکه به دنبال کشف واحدهاي بدون مجوز و غير قانونمند باشد برعکس عمل مي کند گفت: مودياني که تمامي سال را با مشکلات به سر کردند مجازات شدند، افرادي که از قانون تبعيت نمي کنند هرگز زير ذره بين سازمان نيستند، اما قوانين دست و پا گير و سخت فقط منحصر براي افراد قانونمند وضع مي شود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.