فروش کبابي ها، بيش از 90 درصد کمتر شده است/ آينده بازار اين صنف اصلا خوب نيست

اخبار ویژه

توليد روزانه ماسک در استان تهران به 4 ميليون رسيد

تهيه مواد اوليه از بورس از عمده مشکلات اين حوزه است/ تأمين 90 درصد مواد اوليه لوازم آشپزخانه از داخل

موازي کاري هاي دستگاه هاي دولتي چالش بزرگ صنف فتوکپي/ بايد در ادارات از اعضاي پروانه دار صنف استفاده شود

3

حسين محمدي، رئيس اتحاديه کبابي، حليم و آشپز تهران:

فروش کبابي ها، بيش از 90 درصد کمتر شده است/ آينده بازار اين صنف اصلا خوب نيست

  • کد خبر : 90696
  • 1399/06/26

حسين محمدي رئيس اتحاديه کبابي، حليم و آشپز تهران اظهار داشت : واحدهاي کبابي، حليم و آشپز تهران به قدري ضرر کرده‌اند که تنها کساني که صاحب مغازه هستند يا توان پرداخت هزينه‌ها در شرايط کنوني را دارند سرپا مانده‌اند، وگرنه فروش ما بالاي 90 درصد کمتر شده است.


حسين محمدي، رئيس اتحاديه کبابي، حليم و آشپز تهران در خصوص تاثير کرونا روي بازار اتحاديه متبوع گفت: صنف ما عملا ورشکسته شده است. نه اينکه کمر خم کند يا بگويم فشار آمده بلکه به معني واقعي ورشکسته شديم. ميزان افت فروش واحدهاي ما نسبت به پارسال 90درصد است و شرايط به گونهاي خراب است که 760 واحد صنفي تعطيل شدهاند. بسياري از همکاران بنده از پس هزينههاي کرايه مغازه و مواد اوليه برنيامدند و مغازه را بستند.

وي افزود: برخي از همکاران بابت چکهايي که نتوانستهاند پاس کنند زنداني شدهاند. اگر بگويم دخل يکي از همکاران خوب است دروغ گفتهام. مراسمها و محافل مردم تعطيل شده و به خاطر شيوع کرونا خانوادهها شام بيرون نميروند. واحدهاي کبابي و آش و حليم بقدري ضرر کردهاند که تنها کساني که صاحب مغازه هستند يا توان پرداخت هزينهها در شرايط کنوني را دارند سرپا ماندهاند، وگرنه فروش ما بالاي 90 درصد کمتر شده است.

محمدي در ارتباط با قيمت مواد اوليه گفت: مواد اوليه واحدهاي ما مشخص است، همان گوشت و پياز و حبوباتي که مردم استفاده ميکنند. افزايش قيمت اين اقلام براي همه محسوس و روشن است و مردم با گوشت و پوستشان اين گرانيها را حس ميکنند.

وي تصريح کرد: گرانيها بقدري شديد بوده که امثال من که کاسب هستيم ديگر نميتوانيم ادامه بدهيم، چه برسد به کارمندي که ماهي دو سه بار دست زن و بچهاش را ميگرفت که شام را بيرون بخورند. از طرفي نميتوانيم نرخنامه را گرانتر کنيم چراکه مردم قدرت همراهي با افزايش قيمت را ندارند و فروش هم به قدري پايين آمده که هيچ کاسبي جرات نميکند قيمتها را گران کند.

محمدي با ابراز تاسف از وضعيت صنف ادامه داد: متاسفانه وام هايي که دولت براي اعضاي اتحاديه به عنوان حمايت از نيروي انساني تدوين کرد، بيتاثير است. همانطور که گفتم شرايط اعضاي اتحاديه ما به گونهاي است که 760 عضو کرکره مغازه هايشان را بالاجبار بستهاند و براي کاسب وام 20 ميليوني با سود 12درصد به درد نميخورد.

او تصريح کرد: دولت قولهايي بابت تخفيفهاي مالياتي داده که اميدي به تحقق آن نداريم. وقتي در چنين شرايطي ماليات 12 درصد افزايش پيدا ميکند ديگر اميدي به کمک نداريم ضمن آنکه شرايط همکاران من از وام و تخفيف عبور کرده و با اين مسائل اوضاع بهبود پيدا نميکند. برخي از همکاران بابت چکهايي که نتوانستند پاس کنند و تعهداتي که نتوانستند از پس آن بربيايند الان در زندان هستند. در چنين مواقعي وام 20 ميليون توماني به چه درد ميخورد؟

محمدي در ادامه افزود: جلسات زيادي با اتاق اصناف تهران و ايران داشتيم و بدون اغراق ميگويم که آنها کاملا وضعيت ما را درک ميکنند و در اين چند ماه تلاش هاي زيادي براي بهبود اوضاع اصناف آسيب ديده انجام دادند اما آنها تصميم گير نيستند و در نهايت دولت است که بايد تصميم نهايي را بگيرد. نتيجه جلسات متعدد ما با نمايندگان دولت اين شد که صنف کباب، آش و حليم هم جزو سه صنف بحراني آمد و قرار شد بانک مرکزي آن را رسما اعلام کند تا سازمانهاي ذيربط دولتي از جمله ماليات، تسهيلات و کمکهاي لازم را در نظر بگيرند اما متاسفانه هيچ اتفاقي رخ نداد و ماموران ماليات هيچ توجهي به بخشنامهها نميکنند. از مميز مالياتي پرسيدم بعد از کرونا چند بار دست خانواده را گرفتي آمدي بيرون کباب خوردي، گفت هيچي، گفتم خدا پدرت را رحمت کند، پس چه جوري من الان بايد حتي بيشتر از سال گذشته ماليات بدهم، گفت من نميدانم مامور هستم و معذور، دستورالعمل آمده 12 درصد بايد بيشتر پرداخت کنيد.

رئيس اتحاديه کبابي، حليم و آشپز تهران در ارزيابيآينده بازار بيان کرد: با شرايطي که من ميبينم آينده بازار اتحاديه کباب و آش و حليم اصلا خوب نيست، مگر اينکه واکسيناسيون هر چه زودتر انجام شود که آن هم دست دولت نيست. با دستور و بخشنامه و عادي نشان دادن شرايط، اقتصاد به حالت قبلي بر نميگردد، بايد مردم اعتماد کنند تا دوباره از بيرون غذا بگيرند، از طرفي کاهش قدرت خريد مردم و کسادي ساير بازارها و گران شدن هر روزه کالاها باعث شده که مردم در تفريح و ساير هزينهها محتاط بشوند يعني اگر هم فردا کرونا از بين برود باز هم انتظار نداريم که بازار حداقل مثل سال قبل شود. خدا آخر و عاقبت همه ما را به خير کند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.