بانک‌ها به جاي دادن کارت هديه از توليد حمايت کنند/ مغازه‌ها کالاي قاچاق نمي‌فروشند

اخبار ویژه

توليد روزانه ماسک در استان تهران به 4 ميليون رسيد

تهيه مواد اوليه از بورس از عمده مشکلات اين حوزه است/ تأمين 90 درصد مواد اوليه لوازم آشپزخانه از داخل

موازي کاري هاي دستگاه هاي دولتي چالش بزرگ صنف فتوکپي/ بايد در ادارات از اعضاي پروانه دار صنف استفاده شود

3

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران:

بانک‌ها به جاي دادن کارت هديه از توليد حمايت کنند/ مغازه‌ها کالاي قاچاق نمي‌فروشند

  • کد خبر : 90695
  • 1399/06/26

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران گفت: ما بايد در عرصه توليد کاري کنيم، به جاي اينکه بانک‌ها کارت اعتباري صادر کنند و به کارمندان دولت هديه دهند، همين مبلغ را با سود ناچيز در اختيار توليدکننده قرار دهند و صفر تا صد کالا توليدي باشد.

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگ تهران در اين خصوص افزود: اگر دولت به کمک توليد بيايد و مواد اوليه و ارز مورد نياز را در اختيار توليدکننده قرار دهد کارگر بيکار نميشود، مغازهها کالاي قاچاق نميفروشند که خوشبختانه در صنوف ما وجود ندارد.

وي در رابطه با پرداخت تسهيلات براي خريد لوازم خانگي اظهار داشت: ابتدا لازم است اين موضوع را در نظر بگيريم که وام از طريق اتحاديه پرداخت نميشود و بانکها موظف به پرداخت آن هستند به همين جهت مشخص نيست وامي پرداخت شده است يا خير!

پازوکي ادامه داد: در حال حاضر تقريبا همه بازارهاي طلا، مسکن، لبنيات و .....اين گراني را درک ميکنند، بنابراين نميتوان گرانيها را تنها به يک دليل و يک صنف تعميم داد. مثلا در سه سال گذشته افراد ميتوانستند با 200 و 300 هزارتومان تا 4 ميليون تومان ماشين لباسشويي خريداري کنند و اکنون اين رقم به 6 ميليون تا 24 ميليون تومان رسيده است. در ميان اين اقلام گرانترين ماشين لباش شويي موجود در بازار 24 ميليون تومان و ارزانترين آن 6 ميليون تومان است.

وي با اشاره به اينکه چند دليل رويه بازار را مشخص نميکند، ادامه داد: اولا اعتقادات افراد جامعه موجب شده که در ماههاي محرم و صفر خريد نکنند، به همين دليل تقاضا کمتر است. دوم اينکه خوشبختانه با رشد توليد توانستهايم بخش اعظمي از بازار را اشباع کنيم البته نه به صورت 100 درصد بلکه 70درصد آن را پوشش ميدهد که منجر به کاهش خريدهاي اضافي شده است. در نهايت نکته سوم آنکه مردم براي خريد ديگر ولع ندارند، چراکه جنس به اندازه کافي وجود دارد.

رئيس اتحاديه لوازم خانگي ادامه داد: ما از سال 96 تحريم هستيم و اين تحريمها نسبت به سالهاي گذشته چندين برابر شده است، در اين شرايط يک کاسب اگر تا يک حدي سود نداشته باشد در اين بازار پر التهاب نميماند و ترجيح ميدهد، سرمايه خود را در بانکها سپردهگذاري کند تا حداقل بهره 18 درصد بگيرد و با فرض سرمايه يک ميليارد تومان و سود 18 درصد، ماهانه 18 ميليون تومان سود دريافت ميکند.

پازوکي با اشاره به اينکه سازمان امور مالياتي نرخ معيني را براي فروشندگان در نظر گرفته است، در اين زمينه توضيح داد: صنف لوازم خانگي خود نيز يک مصرف کننده است، کالايي را خريداري ميکند و نرخي که از طرف سازمان مالياتي براي آن تعريف شده بايد بر روي اجناس قرار بگيرد و اجناس به فروش برسند. به همين جهت براي کندوکاو اين موضوع ابتدا بايد به سراغ توليدکنندگان رفت و اين سوال را مورد پرسش قرار داد؛ اين محصولي که توليد کردهايد، ميخواهيد به بنکدار يا مغازه تک فروش تحويل دهيد، به چه قيمت فروخته ميشود؟ آيا شما در يک ماه تا يک سال گذشته افزايش قيمت داشتهايد؟ در صورتي که جواب مثبت داشته باشد اين استدلال را دارد که فولاد، مواد پلاستيک، پتروشمي، رنگ و تمامي قطعات اوليه ساخت يک محصول را به قيمت روز خريداري ميکنيم.

وي ادامه داد: اين استدلال پر بيراه هم نيست زيرا براي وارد کردن قطعه اي از خارج از کشور که توان توليد آن در کشور وجود ندارد بايد ارز را نيز به روز خريداري کرد. قاعده قيمتگذاري نيز باز است ما در صورتي که ميخواهيم يک قيمت ثابت، رقابت سالم و يک بازار بدون حاشيه اعم از توليدکننده، فروشنده و خريدار داشته باشيم ابتدا بايد بدانيم منبع و ماخذ توليد کجاست؟

رئيس اتحاديه لوازم خانگي اضافه کرد: ما بايد در عرصه توليد کاري کنيم، به جاي اينکه بانکها کارت اعتباري صادر کنند و به کارمندان دولت هديه دهند، همين مبلغ را با سود ناچيز در اختيار توليدکننده قرار دهند و صفر تا صد کالا توليدي باشد. اگر دولت به کمک توليد بيايد و مواد اوليه و ارز مورد نياز را در اختيار توليدکننده قرار دهد کارگر بيکار نميشود، مغازهها کالاي قاچاق نميفروشند که خوشبختانه در صنوف ما وجود ندارد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.