نشست مشترک هيئت رئيسه اتاق با روساي کميسيون هاي اتاق اصناف تهران برگزار شد

اخبار ویژه

توليد روزانه ماسک در استان تهران به 4 ميليون رسيد

تهيه مواد اوليه از بورس از عمده مشکلات اين حوزه است/ تأمين 90 درصد مواد اوليه لوازم آشپزخانه از داخل

موازي کاري هاي دستگاه هاي دولتي چالش بزرگ صنف فتوکپي/ بايد در ادارات از اعضاي پروانه دار صنف استفاده شود

3

در راستاي تشريک مساعي، بررسي مسائل، راهکارها و پيگيري مصوبات کميسيون ها

نشست مشترک هيئت رئيسه اتاق با روساي کميسيون هاي اتاق اصناف تهران برگزار شد

  • کد خبر : 90694
  • 1399/06/26

روساي کميسيون هاي اتاق اصناف تهران در راستاي تشريک مساعي، پيگيري مصوبات کميسيون ها، ارزيابي و بيان نکته نظرات و راهکارهاي خود در جهت پيشبرد اهداف تشکيل کميسيون ها با اعضاي هئيت رئيسه اتاق اصناف تهران جلسه مشترکي برگزار کردند.

در اين جلسه که با حضور قاسم نوده فراهاني رئيس، ابراهيم درستي نايب رئيس اول، علي فاضلي و حسين دروديان اعضاي هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران و همچنين حسين قدياني رئيس کميسيون نرخ‎گذاري،علي توسطي رئيس کميسيون امور اجتماعي، فرهنگي و ارتباطات،علي اژدرکش رئيس کميسيون امور اقتصادي،محمدباقر معتمد رئيس کميسيون آموزش و پژوهش، محمود آموزگار رئيس کميسيون حقوقي، حبيب الله بشارتي رئيس کميسيون تشخيص و حل اختلاف، محمدخادم منصوري رئيس کميسيون بودجه و تشکيلات و ابوالقاسم شيرازي رئيس کميسيون بازرسي ماده 39 اتاق اصناف تهران و با محوريت سه موضوع مبني بر ارزيابي عملکرد و اقدامات هيئت رئيسه، مسائل مربوط به امور کميسيون ها و شرايط و مسائل روز برگزار شد، روساي کميسيون ها به بيان برخي نکات، پيشنهادات و راهکاري مرتبط با محورهاي جلسه به شرح ذيل پرداختند.

حسين قدياني رئيس کميسيون نرخ‎گذاري با تاکيد بر اهميت جايگاه اتاق اصناف و جامعه اصناف و درک ارزش و تاثير اين موضوع از سوي خود اصناف گفت: براي تحکيم جايگاه اتحاديه ها و اتاق هاي اصناف و کليت اصناف بايد نياز به بازنگري در رفتارها و مديريت ها هستيم تا جايگاه و اصالت واقعي اصناف را بازگردانيم. پروانه کسب به عنوان يک مدرک تخصصي بايد جايگاه و ارزش واقعي خود را در ميان تمامي مراکز، نهادها و مصرف کننده داشته باشد. بايد يک واحد صنفي که به صورت قانوني صاحب پروانه کسب است با فردي که بدون پروانه کار مي کند از جايگاه ويژه برخوردار باشد نه اينکه مشکلاتش بيشتر باشد. بايد اتاق اصناف در پيگيري مشکلات و چالش هاي متعدد اتحاديه پيگيري منسجم تر و محکم تري داشته باشد.

علي توسطي رئيس کميسيون امور اجتماعي، فرهنگي و ارتباطات با تاکيد بر هم افزايي و تعامل ميان اتحاديه و اتاق اصناف گفت: تعامل، شور همگاني، همگرايي و خرد جمعي موجب رشد و بالندگي هر گروه و نهاد اجتماعي مي شود. بايد شان و منزلت اتحاديه ها و اتاق اصناف قبل از هر نهاد و مرکزي از سوي خودمان به نحوء احسن و اولي انجام گيرد تا به ديگران نيز تسري پيدا کند. حفظ کرامت روساي همه اتحاديه ها به منزله اهميت دادن به هر صنف و در واقع فعالان اقتصادي است؛ لذا حمايت و پشتيباني اتاق اصناف که در مفهوم قانوني بالاتر از اتحاديه ها قرار دارد در مراکز دولتي و هر جايي که نياز است خواسته همه اتحاديه ها مي باشد و در اين ميان پيگيري و رسيدگي به امر ضرايب سود و ضرايب مالياتي اتحاديه ها از اهم موضوعات و خواسته ها مي باشد.

علي اژدرکش رئيس کميسيون امور اقتصادي با اشاره به سهم 17 درصدي اصناف از توليد ناخالص داخلي و با انتقاد از جايگاه اصناف در اقتصاد کشور گفت: در اين اوضاع و احوال و بسياري شرايط حساس، انتظار ما از اتاق اصناف حداقل موضع گيري شفاف و به نفع اصناف است؛ چرا بايد بانک مرکزي واردات مواد اوليه براي توليد را ممنوع کند، چرا بايد تيغ تيز مميزسالاري بالاي سر اصناف باشد. اتاق اصناف بايد حقوق و مطالبات اصناف را با شفافيت و با صداي بلند فرياد کند و نگذارد حق و حقوق آنها ناديده گرفته شود. چرا بايد بخش کشاورزي با سهم 9درصدي صاحب وزارتخانه باشد؛ اما اصناف با سهم موثر 17 درصدي در قالب يک اتاق قرار گيرد آن هم در بيشتر موارد بدون اينکه ديده شود.

محمدباقر معتمد رئيس کميسيون آموزش و پژوهش با اشاره به تداوم شرايط کرونايي، تحريم و رکود حاکم و وضعيت دشوار اقتصادي گفت: سرمايه اصناف به يک دهم چند سال اخير رسيده است ضمن اينکه سرمايه ريالي آنها نيز پايين آمده است اما متاسفانه نتوانستيم اين را به سازمان مالياتي تفهيم کنيم؛ لذا علي رغم تمام شرايط موجود بايد کار را ادامه بدهيم و مسائل را به صورت جدي تر پيگيري کنيم؛ همه کميسيون ها و نيز اجلاس ماهانه اتاق بايد دوباره برگزار شود تا بتوانيم چالش ها و مشکلات اصناف را خودمان با همت و تلاش خود حل و فصل کنيم که اميدي به دولت و حمايت هاي آن نيست مگر مي شود فقط با وام دادن توليد را سرپا نگه داشت.

محمود آموزگار رئيس کميسيون حقوقي اتاق اصناف با بيان اينکه يک چهارم جمعيت کشور تحت پوشش اصناف هستند اما متاسفانه هيچ نقطه اتکاء و اميدي ندارد جز اتاق اصناف ها و اتاق ايران پس بايد اين دو مرکز به توانمندي و توجه به پتانسيل هاي خود متکي باشد و همت بيشتري براي مشکلات اصناف انجام دهد که از جمله چالش هاي کنوني اصناف قانون نظام صنفي با آيين نامه هاي متعدد و گوناگونش مي باشد که بايد مورد تحقيق و بررسي قرار گيرد. کميسيون ها بازوان و کمک هيئت رئيسه مي باشند؛ لذا بايد براي دستيابي به نتايج بهتر و مطلوب از آنها به شکلي درست استفاده شود. از هيئت رئيسه اتاق انتظار داريم موضوع بررسي و اصلاح قانون نظام صنفي را به کميسيون حقوقي تفويض کند.

حبيب الله بشارتي نماينده هيئت رئيسه در کميسيون ها با تاکيد بر تداوم اين جلسات گفت: براي تحکيم منزلت و جايگاه اتاق اصناف و در واقع جامعه اصناف بايد از خودمان شروع کنيم. بايد نظم و مديريت منطقي و علمي را سرلوحه کارهاي خود قرار دهيم که در غير اين صورت راه به جايي نخواهيم برد. موضوع رسته هاي صنفي از اهميت بسياري برخوردار است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

محمدخادم منصوري رئيس کميسيون بودجه و تشکيلات تاکيد کرد: نبايد با عملکرد ضعيف و موضع گيري نابجا اجازه دهيم شان و منزلت اصناف نزول پيدا کند. بايد اتاق اصناف و اتحاديه نقش واقعي خود را دوباره با همگرايي، هم افزايي و همکاري و همت باز يابند. عملکرد اتاق در قبال کميسيون ها بايد از شفافيت بيشتري برخوردار باشد تا نتايج مورد نظر و مناسب حاصل گردد.

ابوالقاسم شيرازي رئيس کميسيون بازرسي ماده 39 اتاق اصناف نيز تصريح کرد: اتحاديه هاي صنفي پتانسيل و ظرفيت هاي بي شماري دارند اما در بعضي مراکز به تنهايي نمي توانند حضور داشته و از حق و حقوق خود دفاع کنند که اينجاست که نقش و اهميت حضور و وجود اتاق اصناف مشهود مي شود. اتاق اصناف مي تواند با توجه به جايگاه قانوني خودقوي تر عمل کند و از حق و حقوق اصناف دفاع نمايد. در حال حاضر يکي از مشکلات اصناف تعزيرات مي باشد که جا دارد از سوي هيئت رئيسه مورد توجه و پيگيري قرار گيرد تا اين مانع از سر راه اتحاديه ها اصناف برداشته شود؛ همچنين سهولت در صدور و تمديد پروانه کسب از ديگر امور مي باشد که از هيئت رئيسه خواستار توجه به اين موضوع را داريم.

در پايان اين جلسه ضمن تقدير و قدرداني هيئت رئيسه از زحمات کميسيون هاي اتاق مقرر شد تمام مطالب، پيشنهادات و راهکارهاي مطروحه از سوي هيئت رئيسه بررسي و ارزيابي شده و در جلسه بعدي به اطلاع روساي کميسيون ها رسانده شود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.