راهکارهاي وزارت صمت براي کنترل قيمت‌/ هيچگونه کمبود کالايي در بازار وجود ندارد

اخبار ویژه

لاستيک 25 درصد ديگر گران خواهد شد/ تقاضاي افزايش قيمت روغن به سازمان حمايت از مصرف کنندگان ارائه شده است

اميدوارم نمايشگاه ايران شاپز در زمستان برگزار شود/ لزوم نصب برچسب قيمت توسط واحدهاي صنفي

سازندگان خودرو بايستي در برابر فروش انواع خودرو، خدمات پس از فروش ارائه دهند/ هر ساله به طور معمول 10 درصد به نرخ کارواش اضافه مي شود

3

راهکارهاي وزارت صمت براي کنترل قيمت‌/ هيچگونه کمبود کالايي در بازار وجود ندارد

  • کد خبر : 89524
  • 1399/05/11

سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت پيرو تاکيدات مقام معظم رهبري مبني بر کنترل قيمت‌ها راهکارها و اقدامات اين وزارتخانه را براي کنترل قيمت تشريح کرد.

حسين مدرس خياباني با تاکيد بر اينکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستاي اجراي فرمان مقام معظم رهبري مبني بر کنترل قيمتها و برخورد با هر گونه گرانفروشي و کمبود کالا در بازار برخورد ميکند، گفت: وزارت صمت به شدت با هر گونه افزايش قيمت افسار گسيخته مقابله کرده و تمرکز اصلي خود را علاوه بر تامين به موقع مايحتاج مورد نياز مردم، بر نظارت بر انبارها و مراکز نگهداري کالاها قرار داده است.

هيچگونه کمبود کالايي در بازار وجود ندارد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه هيچگونه کمبود کالاي اساسي و اقلام ضروري مورد نياز مردم وجود ندارد و کالاهاي اساسي به ميزان مکفي تامين شده است، افزود: بر اين اساس، سازمان حمايت مصرفکنندگان و توليدکنندگان، آن دسته از تغييرات قيمت مورد تقاضاي بخش توليد کشور را که متاثر از شاخصهاي کلان اقتصادي بوده و به صورت منطقي رخ داده، مورد رسيدگي قرار خواهد داد؛ اما هيچ توليدکنندهاي بدون اخذ مجوز از اين سازمان، حق تغيير قيمت را ندارد.

وي تاکيد کرد: بر اين اساس سازمان حمايت مصرفکنندگان و توليدکنندگان با هر گونه افزايش قيمت بدون ضابطه به شدت برخورد خواهد کرد.

مردم از مغازههايي که برچسب قيمت ندارند، کالا خريداري نکنند

مدرس خياباني ادامه داد: در اين ميان، از مردم نيز درخواست ميشود تا کالاها و مايحتاج مورد نياز خود را تنها از مغازهها و فروشگاههايي خريداري کنند که داراي برچسب قيمت باشند؛ ضمن اينکه به عنوان ناظران بر بازار، تفاوت بين قيمتهايي که سازمان حمايت مصرفکنندگان و توليدکنندگان اعلام ميکند با بازار را نيز، از طريق سامانه 124 اطلاع بدهند.

وي ادامه داد: بر اين اساس تمرکز اصلي بازرسيها بر روي 100 قلم کالاي اساسي و ضروري مورد نياز و مرتبط با معيشت مردم است؛ ضمن اينکه طرحهاي ويژه نظارت بر بازار کالاهاي اولويتدار نيز با هماهنگي سازمانهاي نظارتي همچون دادستاني، سازمان تعزيرات حکومتي و بازرسان اصناف در حال اجرا است؛ ضمن اينکه سامانههايي نيز تدارک ديده شده است که کالاهاي توليدي و موجودي انبارها را رديابي ميکند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه سامانه جامع انبارها، موجودي کالا را به دقت رصد ميکند، خاطرنشان کرد: اين سامانه در هر کجا که انباشت کالا چه در محلهاي توزيع و انبارهاي عمومي و چه در انبار کارخانجات وجود داشته باشد را رصد کرده و اگر صاحبان کالا، اعلام موجودي نکنند، با آنها برخورد ميکند.

ساز و کارهاي عرضه کالاها در بورس کالا اصلاح ميشوند

وي اصلاح ساز و کارهاي عرضه کالا در بورس را از جمله سياستهاي مقابله با گرانفروشي و برخي جريانات برهم زننده بازار دانست و گفت: برخي ساز و کارها در بورس کالا اصلاح شده تا مکانيزم عرضه و تقاضاي مواد اوليه در بورس را داراي حساب و کتاب بيشتري کند، بر اين اساس اين اصلاحات در حوزه عرضه و تقاضاي محصولات پتروشيمي و نيز محصولات فولادي قابل پيگيري است؛ چراکه پاشنه آشيل بورس اين است که عرضه فولاد و پتروشيمي در آن، اتصال قوي با مصرفکنندگان و تقاضاي واقعي ندارد. بنابراين ساز و کارها بايد به گونهاي تدارک ديده شود که تقاضاي کاذب در بخش خريداران از بين برود و تقاضاهاي موجود از طريق سامانه بهينياب، مجدد مورد بررسي قرار گيرد تا تقاضاي غيرواقعي را مديريت نمايد.

مدرس خياباني ادامه داد: چنانچه تقاضاي کاذب در بورس کالا پاسخ داده شود، آن گاه محصول خريداري شده در بازار آزاد عرضه ميشود و قيمت را تا چند برابر افزايش ميدهد؛ اين در حالي است که در بخش عرضه نيز، بايد عرضه محصولات به نحوي صورت گيرد که کارخانجات نيز بدون مواد اوليه باقي نمانند.

دولت نسبت به افزايش قيمت کالاها بيتفاوت نيست

وي افزود: دولت به هيچ وجه نسبت به افزايش قيمت کالاها بيتفاوت نيست و حتما هم در عرضه و پاسخگويي به تقاضاي موجود براي صد قلم کالا نيز دقت لازم را به عمل خواهد آورد، ضمن اينکه بر روي انبارها و مراکز نگهداري کالا به شدت دقيق شده و با هر گونه تخلف برخورد ميکند.

مدرس خياباني راهاندازي سامانه بازرسي الکترونيکي و ارسال پروندههاي تخلفات به سازمانهاي نظارتي را از جمله راهکارهاي کنترل قيمتها دانست و گفت: راهاندازي سامانه الکترونيکي بازرسي و ارسال پروندهها در قالب آن، کمک بسياري خواهد کرد تا با تخلفات در سريعترين زمان ممکن برخورد کرد، اين در حالي است که سازمان تعزيرات حکومتي نيز پاي کار بوده و با گشتهاي مشترکي که تعريف کرده است، تلاش نموده تا با تخلفات برخورد کند.

سرپرست وزرات صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه بايد با ايجاد عرضه و افزايش توليدات داخلي، به تعادل بازار کمک کرد گفت: وفور کالا حتما کمک خواهد کرد تا گرانيهاي ناشي از کمبود کالا پيش نيايد؛ به همين دليل بايد به مردم اطمينان داد که هم اکنون هيچگونه کمبودي در تامين کالاهاي اساسي و ضروري مورد نياز مردم وجود ندارد و اين کالاها به ميزان کافي براي تامين نيازهاي مردم ظرف ماههاي آينده، تامين شده و جاي نگراني نيست.

با حکم دادستاني، کالاهاي احتکار شده در انبارها به قيمت مصوب ميان مردم توزيع ميشود

مدرس خياباني گفت: سازمانهاي صمت در استانها مکلف هستند که آمارهاي بازرسي و آمارهاي تشکيل پرونده را نيز به صورت روزانه اعلام کنند.

وي اظهار داشت: کالاهاي کشف شده از انبارها با ابلاغيه دادستاني، به قيمت مصوب بين مردم توزيع خواهد شد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.