هيچ امکاني براي برگزاري نمايشگاه کتاب وجود ندارد/ مصر هستيم تا فعاليت بازارهاي قاچاق کتاب را متوقف کنيم

اخبار ویژه

لاستيک 25 درصد ديگر گران خواهد شد/ تقاضاي افزايش قيمت روغن به سازمان حمايت از مصرف کنندگان ارائه شده است

اميدوارم نمايشگاه ايران شاپز در زمستان برگزار شود/ لزوم نصب برچسب قيمت توسط واحدهاي صنفي

سازندگان خودرو بايستي در برابر فروش انواع خودرو، خدمات پس از فروش ارائه دهند/ هر ساله به طور معمول 10 درصد به نرخ کارواش اضافه مي شود

3

هيچ امکاني براي برگزاري نمايشگاه کتاب وجود ندارد/ مصر هستيم تا فعاليت بازارهاي قاچاق کتاب را متوقف کنيم

  • کد خبر : 89523
  • 1399/05/11

رئيس اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران گفت: هيچ امکاني براي برگزاري نمايشگاه کتاب وجود ندارد.

هومان حسن پور، رئيس اتحاديه ناشران و کتاب فروشان تهران درباره برگزاري نمايشگاه کتاب گفت: پيشتر اعلام شده بود که در صورت وجود شرايط مساعد، پايان فصل تابستان، احتمال برگزاري نمايشگاه کتاب از سوي متوليان وجود دارد اما در حال حاضر با توجه به شرايط حاکم، هيچ امکاني براي برگزاري اين نمايشگاه وجود ندارد.

حسن پور در پاسخ به اين سوال که امکان برگزاري نمايشگاه کتاب به صورت آنلاين وجود دارد يا خير، گفت: مخالف برگزاري نمايشگاه کتاب به شکل آنلاين نيستم اما به دليل عدم امکان اجراي عادلانه اين نمايشگاه براي تمامي ناشران از جمله افرادي که به تازگي به جمع ناشران پيوسته اند و يا ناشراني که سابقه اي ديرينه دارند، از موافقت در برگزاري آن اجتناب مي ورزم. اين موضوع چند دليل دارد؛ نخست اينکه در چيدمان غرفه ها در نمايشگاههاي کتاب هميشه سعي کرده ايم تا غرفه هاي ناشراني که به تازگي به جمع ناشران پيوسته اند را ابتداي نمايشگاه قرار دهيم تا مردم ضمن اينکه ناشران با سابقه را مي شناسند و مي دانند که چه کتابهايي را از چه نشري مي توانند تهيه کنند در نمايشگاه با همان قدم هاي اوليه که در نمايشگاه حاضر مي شوند با ناشران جديد نيز آشنا شوند. اين نوع چيدمان خود مي تواند در درخشيدن و نمايش ناشران جديد، انگيزه بيشتري را ايجاد کند. برگزاري نمايشگاههاي حضوري، فعالان فرهنگي را ناخواسته يا خواسته گرد يکديگر جمع مي کند.

حسن پور معتقد است نمايشگاه آنلاين، نه امکان گشت و گذار در نمايشگاه و خريد بر مبناي سلايق افراد را فراهم مي کند و نه قشرهاي مختلف، امکان تعامل دارند.

حسن پور از بازار داغ قاچاق کتابها در بازارچه هاي حراج انتقاد کرد و ادامه داد: چند سالي است که در گوشه و کنار بسياري از خيابانها، گذرگاهها ، فضاي تردد جمعي مانند مترو و ... شاهد عرضه انواع کتاب هاي کپي شده و يا قاچاق هستيم. به اعتقاد من اين بازار، حراج فرهنگ است و سکوت در برابر اين بازار، خود مي تواند فاجعه آفرين باشد. بارها به شهرداري، شوراهاي شهر و متوليان چنين حراجهايي اعتراض کرده ايم اما نتيجه بخش نبوده است. در اين راه مصر هستيم تا اين نوع فعاليت را متوقف کنيم. فروشندگان اين کتاب ها به طور کامل و يا متاسفانه حتي ناقص، کتاب را کپي مي کنند و به فروش ميرسانند.

او اضافه کرد: از سوي ديگر، برخي کتاب هاي خارجي را ترجمه مي کنند و بدون مجوز وزارت ارشاد در بازار به فروش مي رسانند. ورود آرام فرهنگ خارجي و ديدگاههاي جامعه هاي ديگر که هيچ سنخيتي با فرهنگ و اعتبار ايران و ايراني ندارد به ضرر نويسنده ها و مترجماني است که عمر خود را در اين راه سپري کرده اند. از سوي ديگر کتابهايي با ترجمه هايي که به دور از اخلاقيات و فرهنگ ايراني است، رفتار و فرهنگ ديگري را به خورد طيف وسيعي از جوانان امروزي مي دهد. بايد دست در دست دهيم تا مولفان و ناشران و کتابفروشان خودمان با فرهنگ خودمان کتاب بنويسند و همين فرهنگ را نسل به نسل به ديگران انتقال دهيم.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.