مشتري داخلي و خارجي صنايع دستي از دست رفت/ 90 درصد بازار صنايع دستي آسيب ديد

اخبار ویژه

لاستيک 25 درصد ديگر گران خواهد شد/ تقاضاي افزايش قيمت روغن به سازمان حمايت از مصرف کنندگان ارائه شده است

اميدوارم نمايشگاه ايران شاپز در زمستان برگزار شود/ لزوم نصب برچسب قيمت توسط واحدهاي صنفي

سازندگان خودرو بايستي در برابر فروش انواع خودرو، خدمات پس از فروش ارائه دهند/ هر ساله به طور معمول 10 درصد به نرخ کارواش اضافه مي شود

3

مشتري داخلي و خارجي صنايع دستي از دست رفت/ 90 درصد بازار صنايع دستي آسيب ديد

  • کد خبر : 89520
  • 1399/05/11

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي تهران براين باور است که فعالان اين صنف در دوران شيوع کرونا در زمره آن دسته از صنوفي هستند که بالاي 90 درصد آسيب ديده اند.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي تهران براين باور است که فعالان اين صنف در دوران شيوع کرونا در زمره آن دسته از صنوفي هستند که بالاي 90 درصد آسيب ديده اند.

سيد محمد عبدالهي مي گويد: شيوع ويروس کرونا و تبعات اقتصادي ناشي از آن موجب شده تا بازار صنايع دستي مشتريان داخلي و خارجي خود را از دست بدهد به همين دليل اين صنف هم مانند تالارهاي پذيرايي، باشگاه هاي ورزشي و صنوفي از اين قبيل آسيب پذيري بالاي 90 درصد را از شيوع ويروس کرونا متحمل شده است.

وي مي افزايد: حيات بازار صنايع دستي به حضور مشتريان داخلي و خارجي وابسته است اما شيوع ويروس کرونا موجب شد تا از يک سو ورود توريست به کشورها به صفر نزديک شود بنابراين يکي از راههاي درآمدزايي صنف فروشنده صنايع دستي و اشياء قديمي مسدود شد.

اين فعال صنفي ادامه مي دهد: صادرات نيز يکي از راههاي کسب درآمد براي فعالان در هنر-صنعت صنايع دستي بود اما شيوع ويروس کرونا و اعمال محدوديت در ترانزيت و فعاليت هاي مرزي درآمدزايي از اين راه را براي فعالان صنف صنايع دستي به شدت کاهش داده است.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي درباره وضعيت بازار داخلي صنايع دستي مي گويد: با توجه به شرايط اقتصادي کشور، کاهش سطح درآمد و افزايش هزينه ها موجب شده تا مردم خريدهاي خود را اولويت بندي کنند و از آنجايي که صنايع دستي در سبد خانوار نيست و استفاده از آن ضرورتي ندارد بنابراين از ليست خريد مردم حذف شده و يا در آخرين جايگاه ليست خريد خانوار قرار گرفته است.

عبدالهي مي افزايد: البته موبايل نيز در سبد کالايي مردم قرار ندارد ولي از آنجا که با توجه به گسترش تکنولوژي و ارتباطات خريد موبايل در ليست اقلام ضروري خانوار براي خود جايي را باز کرده است و هر فرد بنا به وسع مالي از موبايل با برند و کيفيت هاي متفاوت استفاده مي کند.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي با اشاره به رکود شديد حاکم بر بازار فروشندگان صنايع دستي اظهار مي کند: در حال حاضر 700 واحد صنفي داراي پروانه کسب در اين رسته فعاليت مي کنند اما به دليل شرايط اقتصادي نيم درصد از اين واحدها و معادل 35 واحد صنفي پروانه کسب خود را ابطال کرده اند.

وي مي افزايد: از سال گذشته 700 مورد درخواست براي کسب پروانه صنفي اقدام کرده اند اما به دليل نواقص در پرونده هنوز اين امر محقق نشده است.

عبدالهي ادامه مي دهد: بيشترين ابطال پروانه از سوي آن دسته از فعالان در اين رسته صنفي است که مستاجر بوده و بايد اجاره ماهيانه پرداخت مي کردند اما آن عده که هنوز مي توانند در مقابل هزينه ها و عدم کسب درآمد تاب آوري داشته باشند تلاش مي کنند از ابطال پروانه و تعطيلي واحد صنفي خودداري کنند.

اين فعال صنفي اظهار مي کند: معمولا مستاجر ها در عرصه فعاليت صنفي و تجاري زود از نفس مي افتند وبراي خروج از بازار کسب و کار اقدام مي کنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي درباره تغييرات در قيمت لوازم خانگي مي گويد: قيمت صنايع دستي 60 تا 70 درصد افزايش يافته است که دليل اصلي آن نوسانات نرخ ارز، افزايش قيمت مواد اوليه و بالارفتن هزينه دستمزد است.

وي مي افزايد: بخشي از مواد اوليه براي توليد صنايع دستي وارداتي هستند که نوسانات نرخ ارز و محدوديت در واردات آنها موجب مي شود تا قيمت تمام شده صنايع دستي گرانتر شود.

عبدالهي ادامه مي دهد: قيمت مواد اوليه براي ساخت صنايع دستي به شدت افزايش يافته است؛ قيمت انواع فلزات، لعاب، مواد رزين و پلي استر که با دلار محاسبه مي شود گران شده است و در نهايت نرخ صنايع دستي افزايش يافته است که با توجه به کاهش قدرت خريد مردم بازار صنايع دستي با رکودي شديد مواجه شده است.

اين فعال صنفي مي گويد: لعاب، ابزار آلات، لحيم جوش، انواع چسب، نقره و رنگ بخشي از مواد اوليه مورد نياز صنايع دستي است که قيمت آن دو تا دو نيم برابر افزايش يافته است.

وي تصريح مي کند: افزايش نرخ آهن آلات و مواد اوليه داخلي تا 80 درصد و بالارفتن دستمزد هنرمندان از ديگر مولفه هايي است که قيمت تمام شده صنايع دستي را با تغييراتي جدي مواجه کرده است.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي خاطرنشان مي کند: البته از آنجايي که هزينه مواد اوليه بيشترين ميزان گراني را تجربه کرده و دولت حداقل براي کنترل نرخ مواد اوليه داخلي اقدامي انجام نمي دهد بنابراين هنرمندان تلاش کرده اند تا کمترين ميزان افزايش دستمزد را داشته باشند و فروشندگان نيز به کمترين ميزان سود رضايت داده اند تا بدين ترتيب شايد بازار صنايع دستي از رکود خارج شود.

عبدالهي مي گويد: افزايش قيمت مواد اوليه وارداتي و داخلي نقش بسزايي در گران شدن قيمت صنايع دستي ايفاء مي کند.

وي مي افزايد: در ماههاي اخير قيمت تمامي کالاها تجربه رشد چندين برابري را داشته اند اما از آنجايي که قدرت خريد مردم کاهش يافته و خريدهاي آنها اولويت بندي مي شود بنابراين خريد صنايع دستي از اولويت ها خارج شده است زيرا مردم مجبور به استفاده از اين کالاها نيستند.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي با تاکيد براينکه متاسفانه قيمت هاي فعلي اين کالاها براي هنرمندان و فعالان اين صنف مقرون به صرفه نيست، تاکيد مي کند از آنجايي که بازار کشش بيشتر اين قيمت ها را ندارد به ناچار بايد هنرمندان و فروشندگان به حداقل سود قناعت کنند زيرا در غير اين صورت همان حداقل فروش را نيز از دست خواهند داد.

عبدالهي تصريح مي کند: قيمت لوازم خانگي از جمله ماشين لباسشويي، جاروبرقي و يخچال فريزر تا پنج برابر بيشتر شده است اما از آنجايي که جزو کالاهاي ضروري براي خانوارها محسوب مي شوند بنابراين مردم تلاش دارند تا اين اقلام را تهيه کننذ اما خريد صنايع دستي جزو واجبات نيست به همين دليل قيمت آن نمي تواند منطبق با واقعيت اقتصادي کشور تغيير کند.

رئيس اتحاديه فروشندگان اشياء قديمي و صنايع دستي درباره اقدامات حمايتي از اين صنف خاطرنشان مي کند: دولت در دوران شيوع کرونا وعده پرداخت تسهيلات 12 تا 16 ميليون توماني را داد اما اين امر به دليل مشکلات گسترده اي که دولت در ساير بخش ها دارد، محقق نشد.

وي تصريح مي کند: در حال حاضر مهمترين درخواست ما از دولت براي کنترل قيمت مواد اوليه داخلي و تامين مواد اوليه وارداتي است تا واحدهاي فعال در توليد صنايع دستي با تعطيلي مواجه نشوند.

عبدالهي مي گويد: برخي از واحدهاي صنفي فعال در توليد صنايع دستي تعطيل شده اند و برخي براي حفظ برند تلاش دارند تا با افزايش تاب آوري اين روزهاي سخت را سپري کنند.

منبع : خبرگزاري بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.