لزوم جايگزيني صدور مجوز توليد لوازم خانگي با بهاء دادن به کيفيت توليدات/ فروش 80 درصد افت کرده است

اخبار ویژه

چشم انداز سال 1402 اصناف در گروي توان اقتصادي مردم و قدرت خريد آنها/ خبري از افزايش قيمت فرآورده هاي گوشتي نيست

اصناف آماده تبعيت از هر آنچه منطبق با فرهنگ، قانون، عرف و اخلاق است/ عدم دروني‌سازي در حوزه فرهنگ عامل اصلي چندگانگي در جامعه

تورم در هزينه تعمير لوازم خانگي/ با کمک متخصصان اتحاديه هاي صنفي سرمايه هاي کشور براي واردات کالاهاي مرغوب صرف مي شود

3

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران:

لزوم جايگزيني صدور مجوز توليد لوازم خانگي با بهاء دادن به کيفيت توليدات/ فروش 80 درصد افت کرده است

  • کد خبر : 101897
  • 1401/10/13

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران گفت: به نظر مي‌ رسد نبايد مجوز‌هاي جديد براي توليد لوازم خانگي صادر شود و بايد به آنچه توليد مي‌ کنيم بهاء بدهيم و کيفيت توليدات خود را افزايش بدهيم.

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران بيان کرد: بايد در قيمت رقابت را حفظ کنيم و فقط به فکر توليد و فروش در داخل کشور نباشيم؛ بلکه بازارهاي جديد صادارتي براي خود تعريف کنيم. لوازم خانگي مي تواند ارزآوري قابل توجهي براي ايران ايجاد کند.

وي با اشاره به ضعف قطعه سازي در صنعت لوازم خانگي، گفت: اقدامات بنيادي براي توسعه صنعت لوازم خانگي انجام نشده است. برخي از توليدکنندگان به اين نتيجه رسيدند که بهتر است اقدام به توليد قطعات پلاستيکي کنند به عنوان مثال براي توليد يخچال سايد باي سايد حدود 760 قطعه پلاستيکي نياز است متاسفانه تمام توليدکنندگان توان توليد همه اين قطعات را ندارند.

پازوکي با بيان اينکه شرکت هاي دانش بنيان در زمينه توليد برد فعال نشدند، گفت: برد از چين وارد مي شود اين در حالي است که در گذشته نمونه موتورهاي ايتاليايي را در ايران توليد مي کرديم، اما امروز از چين وارد مي کنيم. پمپ ورودي و خروجي ماشين لباسشويي و ماشين ظرفشويي وارداتي است از اين رو براي توليد اين قطعات بايد وزارت صمت از توليدکنندگان داخلي حمايت کند.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران بازار را آرام توصيف کرد و گفت: افت قدرت خريد مردم در تقاضا تاثير مستقيم گذاشته و فروش حدود 80 درصد افت کرده است. از سوي ديگر فروش اينترنتي لوازم خانگي و عرضه اين محصولات در فروشگاه هاي زنجيره اي بر روند فعاليت کاسبان اين صنف تاثير مستقيم گذاشته است.

پازوکي با اشاره به افزايش نرخ تعداد محدودي از توليدات لوازم خانگي، تصريح کرد: سه شرکت افزايش قيمت را اعمال کردند، اما هنوز ليست اين شرکت ها بهدست اتحاديه نرسيده است.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران با اشاره به شوک هاي رواني ايجاد شده در بازار لوازم خانگي بعد از نوسان هاي نرخ ارز، گفت: شرکت ها به شکل رسمي هيچ گونه افزايش نرخي را اعمال نکردند و نتوانستند مجوز افزايش قيمت لوازم خانگي را از سازمان حمايت و سازمان صمت دريافت کنند.

وي اظهار داشت: تعدادي از شرکت ها فروش را متوقف کردند و کالاها را نگه داشتند. برخي شنيده ها حاکي از اين مهم است که چند نمايشگاه فروش لوازم خانگي در شيراز و تبريز از تحويل کالا پس از فروش امتناع کردند.

پازوکي کالاهاي عرضه شده در فروشگاه هاي اينترنتي را کالاهاي قاچاق دانست و افزود: 99 درصد از کالاهايي قاچاق و فيک در اين فروشگاه ها عرضه مي شوند و هيچ نهادي بر عملکرد آنها نظارت ندارد؛ در اين شرايط اقتصادي دولت از کاسبان 15 روزه ماليات را مطالبه مي کند.

به گفته رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران مردم براي خريد کالا از سامانه جامع گارانتي، کد شناسانه و کد رهگيري استعلام دريافت کنند اگر کالاهاي در اين سامانه ها تعريف نشده باشد کالاي قاچاق محسوب مي شود.

پازوکي در پاسخ به اين پرسش که نوسان هاي نرخ ارز تا چه ميزان در قيمت کالاهاي توليد داخل تاثير مي گذارد؟ گفت :مطابق با آمار انجمن لوازم خانگي از 100 درصد کالاهاي توليد داخلي 30 درصد از قطعات آن در داخل کشور توليد مي شود.

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.