ميوه نسبت به شب يلدا 10 درصد ارزان شد/حذف قيمت و جايگزيني عرضه و تقاضا در تعيين نرخ موز

اخبار ویژه

چشم انداز سال 1402 اصناف در گروي توان اقتصادي مردم و قدرت خريد آنها/ خبري از افزايش قيمت فرآورده هاي گوشتي نيست

اصناف آماده تبعيت از هر آنچه منطبق با فرهنگ، قانون، عرف و اخلاق است/ عدم دروني‌سازي در حوزه فرهنگ عامل اصلي چندگانگي در جامعه

تورم در هزينه تعمير لوازم خانگي/ با کمک متخصصان اتحاديه هاي صنفي سرمايه هاي کشور براي واردات کالاهاي مرغوب صرف مي شود

3

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

ميوه نسبت به شب يلدا 10 درصد ارزان شد/حذف قيمت و جايگزيني عرضه و تقاضا در تعيين نرخ موز

  • کد خبر : 101896
  • 1401/10/13

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران از آرامش بازار ميوه خبر داد و گفت: با توجه به فراواني عرضه در برابر تقاضا، قيمت تمامي اقلام ميوه، صيفي و فرنگي نسبت به شب يلدا 10 درصد کاهش يافته است.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران در چرايي حذف قيمت و جايگزيني عرضه و تقاضا در جدول نرخنامه براي عرضه موز گفت: دو دليل براي حذف قيمت و جايگزيني عرضه و تقاضا در جدول نرخنامه وجود دارد که هر دوي آن ها متاثر از شرايط اقتصادي کشور در يکماه گذشته است.

وي ادامه داد: اولين دليل، افزايش نرخ ارز و نوسان در آن است، چرا که با توجه به اينکه بخش عمده موز عرضه شده در بازار کشور وارداتي است، نوسان نرخ ارز اجازه تعيين قيمت مشخص براي آن را در يکماه گذشته نداده است.

دارايي نژاد دليل ديگر را خريد اعتباري موز توسط تجار عنوان کرد و افزود: خريد اعتباري به اين معني است کهتجار در هنگام خريد، بهاي کالا را پرداخت نميکنند و پرداخت پس از ورود به کشور انجام مي شود. با توجه به نوسانات شديد نرخ ارز از ابتداي ماه جاري، امکان تعيين قيمت قطعي براي موز وجود نداشت در غير اين صورت زيان تجار در خريد اعتباري رقم مي خورد.

به گفته دارايي نژاد؛ قرار بر اين است با به ثبات رسيدن نرخ ارز از هفته بعد قيمت موز به نرخنامه بازگردد، همچنين ميزان عرضه موز بيشتر و قيمت هاي اين محصول که با افزايش نرخ ارز رشد زيادي داشته است، تا حدي کاهش يابد.

وي اعلام کرد: در پي کاهش نرخ ارز، امروز در ميادين ميوه و تره بار کاهش 3 تا 4 هزار توماني قيمت موز را شاهد بوده ايم.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران قيمت عمده امروز هر کيلوگرم موز پاکستاني را 35 هزار تومان، هندي را 50 هزار تومان و اکوادور را 60 هزار تومان اعلام کرد

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران ادامه داد: قيمت موز تابع نرخ ارز است به طوريکه واردکنندگان اعتباري مي خرند و در مقابل بايد دلار بدهند. هم اکنون واردکنندگان هرکيلو موز را کارتني يک دلار خريداري مي کنند که با احتساب کرايه، رنگ آوري و ريزش قيمت تمام شده بالاتر است.

او قيمت هرکيلو ازگيل را 40 تا 55 هزارتومان، انار دماوند 30 تا 50 هزار تومان، انار ساوه 15 تا 35 هزار تومان، انار شيراز 20 تا 40 هزار تومان، پرتقال تامسون شمال 6 تا 15 هزار تومان، پرتقال رسمي شمال 6 تا 15 هزار تومان، پرتقال ناول جنوب 25 تا 35 هزار تومان، خرمالو 30 تا 50 هزار تومان و کيوي 15 تا 35 هزار تومان اعلام کرد.

دارايي نژاد بيان کرد: هم اکنون هرکيلو انار دماوند با نرخ 30 تا 50 هزار تومان، انار ساوه 15 تا 35 هزار تومان، انار شيراز 20 تا 40 هزار تومان، انگور بي دانه زرد 20 تا 40 هزار تومان، انگور بي دانه قرمز 20 تا 50 هزار تومان، ليموشيرين 15 تا 28 هزار تومان، نارنگي انشو 10 تا 25 هزار تومان، نارنگي يافا 10 تا 25 هزار تومان، سيب لبناني زرد 15 تا 40 هزار تومان، سيب لبناني قرمز 15 تا 35 هزار تومان، خيار گلخانه 14 تا 22 هزار تومان و خيار بوته اي 10 تا 15 هزار تومان در ميدان مرکزي عرضه مي شود.

.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.