رکود بي سابقه حاکم بر بازار پوشاک در چند سال گذشته/ پوشاک از اولويت خريد خانوار خارج شده است

اخبار ویژه

آيين تکريم و تجليل از خانواده شهداي اصناف برگزار شد

بازار خودرو نيازمند واردات خودروهاي کارکرده و نو با تعرفه 20 تا 30 درصدي است

اولين جلسه کميسيون امور اجتماعي و فرهنگي اتاق اصناف تهران برگزار شد

3

ابوالقاسم شيرازي، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران:

رکود بي سابقه حاکم بر بازار پوشاک در چند سال گذشته/ پوشاک از اولويت خريد خانوار خارج شده است

  • کد خبر : 100806
  • 1401/09/16

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با بيان اينکه رکود حاکم بر بازار پوشاک در چند سال گذشته بي ‌سابقه است، گفت: نوسان قيمتي رونق بازار را گرفته است. توليدکنندگان هر بار مواد اوليه را به قيمت‌ هاي جديدي خريداري مي ‌کنند و از طرفي هم رقابت ‌هاي ناسالم مثل دستفروش ‌ها و فروش پوشاک در فضاي مجازي شرايط کاسبي را براي واحدهاي صنفي حسابي سخت کرده است.

ابوالقاسم شيرازي، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران درباره ميزان فروش پوشاک گفت: داغ نبودن بازار پوشاک، دلايل متفاوتي مانند رشد بي رويه قيمت ها و تورم، رقابت هاي ناسالم، ناتواني و کم بضاعتي خانوار در خريد پوشاک و بسياري موارد ديگر دارد.

شيرازي اظهار داشت: زماني پوشاک در سبد خانوار جايگاهي مثل خوراک و مواد اوليه داشت، اما در حال حاضر کاهش شديد قدرت خريد خانوار سبب شده پوشاک از اولويت خريد خانوار خارج شود. اگر خانواري امروز براي مثال به سه قلم پوشاک نياز داشته باشد توانايي خريد بيشتر از يک قلم آن را ندارد. شرايط اقتصادي شهروندان موجب شده ديگر مانند قبل براي خريد پوشاک هزينه نکنند.

وي با اشاره به کاهش فروش پوشاک بويژه لباس هاي زمستاني اظهار کرد: بازار لباس هاي زمستاني باتوجه به شرايط آب وهوايي در چند روز اخير کمي تکان خورده، اين در حالي است که توليدکنندگان از اوايل مهر لباس هاي زمستاني را توليد و توزيع کردند اما به دليل گرما هوا فروشي نداشتند. در واقع لباس هاي زمستاني از آبان آماده عرضه است، اما پاييز گرم امسال موجب شد اين بازار فروش خوبي نداشته باشد.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به افزايش هزينه توليد گفت: هزينه هاي توليد لباس هاي زمستاني از ساير البسه بيشتر است که اين امر در نرخ خريد آنها نيز تاثيرگذار است. از سوي ديگر با توجه به وضعيت بد اقتصادي در سال جاري اين افزايش نرخ شديدتر شده، اين در حالي است که بسياري از توليدکنندگان در نقطه سر به سر فعاليت ميکنند و ناچارند توليدات خود را با سود کمتري نسبت به گذشته عرضه کنند. چراکه مردم ديگر همچون گذشته توان خريد ندارند.

شيرازي با اشاره به افزايش تعداد دستفروشان بيان کرد: فعاليت دستفروشان هميشه مخل بازار قانوني پوشاک بويژه در ماه هاي پاياني سال بوده است. دستفروشان در ميدان، خيابان و پياده رو اتاق پرو دارند و از برق مجاني استفاده مي کنند! شما اگر در خانه يا مغازهات برق غيرمجاز داشته باشي، اداره برق خيلي زود و بدرستي اخطار ميدهد و جريمه مي کند.

وي تصريح کرد: چطور است که نه شهرداري و نه اداره برق کاري با اين دستفروشان ندارند؟ حالا از اين طرف، شرايط فعالان مجاز پوشاک را مشاهده کنيد؛ ماليات شغلي مي دهيم؛ ماليات ارزش افزوده مي دهيم؛ ماليات حقوق پرداخت مي کنيم و علاوه بر اينها چند نوع عوارض شهري مثل پسماند، مشاغل و نوسازي از ما گرفته مي شود. الان در مقابل هر مغازه لباس فروشي، دو دستفروش بساط کرده اند که هيچ کس با آنها برخورد نمي کند، اين در حالي است که مدام به مغازه دار سخت گرفته مي شود.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران درباره فروش لباس هاي دست دوم نيز اظهار کرد: به دليل رشد قيمت ها و کاهش قدرت خريد مردم، تقاضاي خريد پوشاک دست دوم هم نسبت به گذشته بالاتر رفته است، اما اين تنها عارضه گراني هاي اخير نيست. پيرو اين افزايش نرخ ها بسياري از توليدکنندگان ناچار به توليد محصولات ارزان قيمت با کيفيت هاي پايين شده اند، چراکه بسياري از مردم توان خريد اجناس باکيفيت گرانقيمت را ندارند.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.