افزايش 16 برابري قيمت مواد اصلي خشک ‌شويي ‌ها/ 20 تا 25 درصد از خشکشويي ها به سبب کاهش تقاضا تعطيل شدند

اخبار ویژه

آيين تکريم و تجليل از خانواده شهداي اصناف برگزار شد

بازار خودرو نيازمند واردات خودروهاي کارکرده و نو با تعرفه 20 تا 30 درصدي است

اولين جلسه کميسيون امور اجتماعي و فرهنگي اتاق اصناف تهران برگزار شد

3

ابوالفضل رجب زاده، رئيس اتحاديه خشکشويي و لباسشويي تهران:

افزايش 16 برابري قيمت مواد اصلي خشک ‌شويي ‌ها/ 20 تا 25 درصد از خشکشويي ها به سبب کاهش تقاضا تعطيل شدند

  • کد خبر : 100793
  • 1401/09/14

رئيس اتحاديه خشکشويي و لباسشويي تهران گفت: ماده اصلي مورد استفاده در خشکشويي‌ ها پرکلرواتيلن است که از بشکه ‌اي 3 ميليون تومان به بشکه ‌اي 45 تا 50 ميليون رسيده که مي‌توان گفت حدودا 16 برابر شده است.

ابوالفضل رجب زاده، رئيس اتحاديه خشکشويي و لباسشويي تهران تهران تعداد واحدهاي فعال حوزه خشکشويي در تهران را 1100 واحد فعال اعلام کرد و گفت: گراني مواد اوليه، انرژي، ماليات و بيمه عوامل اصلي افزايش قيمت نهايي خدمات خشک شويي و لباس شويي است. اين در حالي است که اين تغييرات قيمتي موجب کاهش تعداد مشتريان مي شود.

وي با بيان اينکه تورم در نهاده هاي ارائه خدمات، رابطه مستقيمي با ميزان تقاضا دارد، ادامه داد: کاهش ميزان تقاضا براي خدمات خشکشويي موجب رکود در اين بخش خدماتي مي شود.
به گفته رئيس اتحاديه خشکشويي و لباسشويي تهران در زمان کرونا فشارهاي زيادي به بخش خدمات خشکشويي و لباسشويي وارد شد، زيرا بين مردم تفکر غلطي رايج شده بود مبني بر اينکه امکان دارد لباس ها هنگام شستن آلوده به ويروس کرونا شوند، اما واقعيت اين است که مواد مورد استفاده در خشکشويي ها و ميزان حرارتي که هنگام شستن و خشک کردن لباس وجود دارد، امکان آلودگي را بسيار پايين مي آورد و ابتلا به ويروس کرونا از طريق لباس را تقريبا غيرممکن مي کند.
رجب زاده نوجه دهي تصريح کرد: ماده اصلي مورد استفاده در خشکشويي ها پرکلرواتيلن است که از بشکه اي 3 ميليون تومان به بشکه اي 45 تا 50 ميليون رسيده است. اين افزايش قيمت در نهاده هاي ارائه خدمات ضرر زيادي به واحدهاي خشکشويي و لباسشويي مي زند چرا که مشتريان خشکشويي و لباسشويي امکان تحمل افزايش قيمت را ندارند.

وي با اشاره به اينکه کشورهاي توليدکننده ماشين آلات خشکشويي اغلب ايتاليايي و آلماني هستند، توضيح داد: دستگاه هاي خشکشويي بندرت در ايران توليد مي شود، اما دستگاه هاي آب شويي، خشک کن، پرس اتو و ديگ بخار در ايران توليد مي شوند.
رجب زاده تعداد واحدهاي تعطيل شده به سبب کاهش تقاضا را 20 تا 25 درصد اعلام کرد و اظهار داشت :واحدهاي خشک شويي و لباسشويي نيز در قسمت شست و شو از شوينده هايي استفاده مي کنند که در فروشگاه ها رايج است و خانوار از آن استفاده مي کنند. به همين سبب هر نوع گراني در مواد شوينده، قيمت خدمات ارائه شده در بخش خشک شويي و لباسشويي را تحت تاثير قرار مي دهد.
وي با تاکيد بر اينکه همه مواد لکه بر مورد استفاده واحدهاي خشکشويي وارداتي بوده و مدتي است که وارد کشور نميشود، گفت: به علت حجم پايين گردش مالي واحدهاي خشکشويي، شرکت هاي دانش بنيان براي افزايش بهره وري و کيفيت واحدهاي خشک شويي و لباسشويي ورود نمي کنند و شرکتي در اين زمينه سرمايه گذاري نميکند. براي نمونه ميتوان به تعداد زياد شرکتهاي فناورانه اي که قصد داشتند خدمات واحدهاي خشک شويي و لباسشويي را به صورت اپليکيشن ارائه دهند و ورشکست شدند، اشاره کرد.
رئيس اتحاديه خشکشويي و لباسشويي تهران درباره ميزان ضدعفوني شدن لباس ها در خشکشويي ها توضيح داد: واحدهاي خشک شويي و لباسشويي از مواد پرکلرواتيلن استفاده مي کنند که بهترين ماده براي ضدعفوني کردن است و بيشتر هم وارداتي بوده و با استانداردهاي سختگيرانه اي از هلند و آمريکا وارد مي شود.

منبع : خبرگزاري آنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.