مجموعه اصناف در متن نظام و انقلاب بوده اند/ ضرورت ايجاد سازوکار براي نقش‌آفريني هرچه بيشتر اصناف در وضع و اصلاح قوانين مرتبط/ تشکيل کارگروه مشترک في مابين قوه قضائيه و اصناف/ قوه قضاييه از تشکيل شوراهاي حل اختلاف در هر صنفي استقبال مي‌کند

اخبار ویژه

آيين تکريم و تجليل از خانواده شهداي اصناف برگزار شد

بازار خودرو نيازمند واردات خودروهاي کارکرده و نو با تعرفه 20 تا 30 درصدي است

اولين جلسه کميسيون امور اجتماعي و فرهنگي اتاق اصناف تهران برگزار شد

3

رياست قوه قضائيه در نشست با اعضاي هيئت رئيسه اتاق اصناف، روساي اتحاديه‌هاي صنفي و بازاريان تهران عنوان کرد:

مجموعه اصناف در متن نظام و انقلاب بوده اند/ ضرورت ايجاد سازوکار براي نقش‌آفريني هرچه بيشتر اصناف در وضع و اصلاح قوانين مرتبط/ تشکيل کارگروه مشترک في مابين قوه قضائيه و اصناف/ قوه قضاييه از تشکيل شوراهاي حل اختلاف در هر صنفي استقبال مي‌کند

  • کد خبر : 100779
  • 1401/09/12

نشست حجت الاسلام و المسلمين محسني اژه اي رئيس قوه قضائيه با علي توسطي رئيس، اعضاي هيئت رئيسه اتاق اصناف و روساي اتحاديه‌هاي صنفي تهران با حضور سيدرضا فاطمي امين وزيرصمت، قاسم نوده فراهاني رئيس اتاق اصناف ايران، عليرضا شاه ميرزايي معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، محمود سيجاني رئيس سازمان صمت استان تهران، جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار، هيئت امناي بازار تهران و تعدادي از روساي اتاق هاي اصناف شهرستان هاي استان تهران صبح امروز شنبه مورخ 1401/09/12 برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي در اين نشست اظهار کرد: مجموعه اصناف کشور نه در کنار نظام و انقلاب، بلکه در متن نظام و انقلاب بوده اند و طي بيش از 4 دهه اخيردر رفع مسائل عديده اي مشارکت داشتند.

رئيس قوه قضاييه بيان داشت: از روز اولي که تصدي مسئوليت رياست دستگاه قضا را برعهده گرفتم تاکيد داشتم که قوه قضاييه بايد مرجع و ملجاء تظلم خواهي همه آحاد جامعه باشد؛ هر صنف، قشر و جرياني که حتي ممکن است سليقه و عقيده اش نيز با ما منطبق نباشد چنانچه تظلم خواه بود، دستگاه قضايي در چارچوب قوانين، ملزم است به تظلم خواهي او رسيدگي کند.

رئيس عدليه تصريح کرد: ضروري است مجموعه اصناف کشور يک بررسي تفکيکي داشته باشد که چه ميزان از مسائل مبتلابه اصناف، مرتبط با قوا و دستگاه هاي مختلف کشور است و چه ميزان از اين مسائل به خود صنف مربوط مي شود.

رئيس دستگاه قضا همچنين بر ضرورت ايجاد سازوکاري جهت نقش آفريني هر چه بيشتر اصناف در وضع و اصلاح قوانين مرتبط با خود تاکيد کرد.

قاضي القضات گفت: اصناف بايد جلسات و نشست هاي هم انديشي مستمري را ميان خود برگزار کنند و با يک خرد جمعي، نقطه نظرات و جمع بندي هاي خود براي رفع مشکلات صنفي را به مسئولان مربوطه در دستگاه هاي حکومتي ارائه کنند.

حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي اظهار داشت: با عنايت به پيشرفت هاي حاصله در حوزه فناوري و تکنولوژي هاي روز مربوط به هر صنف، ضروري است سازوکاري ايجاد شود که مسئولان هر صنف بتوانند اعضاي صنفي خود را با اين فناوري هاي روز آشنا کنند و تمام شاغلان در يک صنف براي بهره وري بيشتر بتوانند کارهاي خود را با تکنولوژي روز تطبيق دهند.

رئيس قوه قضاييه گفت: شما مسئولان و متوليان اصناف، از جمع خودتان نمايندگاني را به قوه قضاييه معرفي کنيد تا ما در قالب کارگروه مشترکي با تعيين اولويتها، به رفع مسائل و مشکلات هر صنف بپردازيم؛ از جمله اين مسائل، موضوعات مرتبط با اصناف و ديوان عدالت ادراي، سازمان ثبت و سازمان بازرسي است که ما آمادگي داريم به سرعت و فوريت اين کارگروه مشترک را تشکيل دهيم تا در راستاي رفع مشکلات هر صنف اقدام کنيم.

وي افزود: شما متوليان اصناف، هر قانوني را که اجرايي نشده را اعلام کنيد تا سازمان بازرسي پيگري هاي لازم را به عمل آورد که چرا قانون مزبور به مرحله اجرا نرسيده است؟ آيا مشکل از عدم امکان اجراي قانون به واسطه مسائل بودجه اي است؟ آيا مشکل ناشي از تعارض قوانين است يا اينکه با ترک فعل و سستي مجري مربوطه مواجه ايم؟

رئيس دستگاه قضا به متوليان اصناف پيشنهاد کرد مجموعه قوانين مرتبط با صنف خود را تدوين کرده و يک نسخه از آن را به هر مسئول و مدير جديدي که منصوب ميشود ارائه کنند؛ چرا که يکي از موارد عدم اجراي قانون، ناآشنايي مدير و مسئول تازه منصوب شده با مجموعه قوانين و مقررات حوزه مربوطه است.

رئيس عدليه همچنين گفت: با عنايت به تدوين برنامه هفتم و لايحه بودجه سال 1402 ، اصناف بايد همت کنند و مسائل مرتبط با صنف خود را به وزارتخانه هاي صمت و اقتصاد و ساير دستگاه هاي مربوطه براي گنجانده شدن در برنامه و لايحه مزبور پيشنهاد دهند.

قاضي القضات به موضوع کارت هاي بازرگاني نيز که در سخنان يکي از متوليان اصناف مطرح شد، اشاره کرد و گفت: مسئله کارت هاي بازرگاني از هر دو وجه (هم از حيث کساني که نبايد از آن برخوردار باشند اما کارت بازرگاني دارند و اقدام به اجاره دادن آن ميکنند و هم از حيث آنها که بايد از اين کارت برخوردار باشند اما برخوردار نيستند و يا مشکلاتي در حوزه تمديد کارت بازرگاني آنها ايجاد شده) مي تواند با برگزاري جلساتي ميان متوليان اصناف و مسئولان مربوطه رفع شود.

حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي تاکيد کرد: قوه قضاييه از تشکيل شوراهاي حل اختلاف در هر صنفي استقبال مي کند و حمايت هاي لازم را در اين خصوص به عمل مي آورد؛ چرا که معتقديم بايد مسائل را تا حد ممکن به روش صلح و سازش حل و فصل کرد.

پيش از سخنان رئيس قوه قضاييه، فاطمي امين وزير صمت، با اشاره به تعبير حضرت امام خميني(ره) که از اصناف به عنوان بازوان ستبر انقلاب ياد کرده بودند، گفت: در مدت محدودي که بنده مسئوليت وزارت صمت را عهده دار هستم، تعامل مثبتي را با اصناف داشته ايم و عملکرد اصناف کشور طي دو ماه گذشته حقيقتا بسيار خوب و ارزشمند بوده است.

وزير صمت با بيان اينکه بيش از 3 ميليون واحد صنفي فعال در بخش هاي توليدي، توزيعي، فني و خدماتي، بار بزرگي از اقتصاد کشور را به دوش مي کشند، عنوان کرد: ميزان مشارکت در آخرين انتخابات اتاق اصناف که در شهريور ماه سال جاري برگزار شد، 96 درصد بود.

علي توسطي، رئيس اتاق اصناف تهران نيز طي سخناني با اشاره به فعاليت بيش از 3 ميليون واحد صنفي در کشور گفت: قشر اصناف به لحاظ کمي و با احتساب ضريب اشتغال و خانواده هاي آنها، قريب به 30 ميليون نفر از جمعيت کشور را در بر مي گيرند.

وي همچنين گزارشي را از امور خيريه اصناف و بازاريان در عرصه هاي مدرسه سازي، بيمارستان سازي، حمايت از ايتام و بي سرپرستان و تهيه جهيزيه، ارائه کرد و گفت: اين قشر کارآفرين، همواره مورد اعتماد و وثوق جامعه بوده و هستند.

توسطي در بخش ديگري از صحبت هاي خود بيان کرد: درخواست داريم هيئت عمومي ديوان عدالت اداري قبل از ابطال دستورالعمل هاي کشوري يا استاني، موضوع را با بالاترين مرجع سازمان ذي مدخل در ميان بگذارد.

قاسم نوده فراهاني، رئيس اتاق اصناف ايران نيز در اين جلسه با بيان اينکه قانون نظام صنفي آنطور که بايد و شايد اجرا نميشود، اظهار کرد: متاسفانه اکثر ارگانها و نهادها به قانون نظام صنفي تعرض مي کنند.

رئيس اتاق اصناف ايران همچنين خواستار تشکيل شعبه ويژه دادگاه براي اصناف با حضور قضات مسلط به قانون نظام صنفي شد.

احمد کريمي اصفهاني، دبير کل جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار با بيان اينکه ايجاد نشاط در کشور در گرو حل مشکلات و کاهش آمار بيکاري است، گفت: درخواست ما از رئيس قوه قضاييه اين است که جلسات اين چنيني به صورت تشريفاتي برگزار نشود و دستورکارها و موضوعات اين نشست ها عملياتي شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مشکلاتي که بر سر راه دريافت کارت بازرگاني وجود دارد، گفت: متاسفانه مدت هاست که شاهد هستيم کارت بازرگاني مردم به بهانه بعضي مسائل، به آنها تحويل داده نمي شود؛ چرا کسي که داراي 50 سال سابقه تجارت و بازرگاني است بايد براي دو سال فاقد کارت بازرگاني باشد؟

کريمي اصفهاني با بيان اينکه يکي از شرايط تحويل کارت بازرگاني آن است که اجارهنامه ملک تجاري، بايد به صورت تکبرگ و داراي کد رهگيري باشد، گفت: اين در حالي است که 90 درصد اجاره نامه ها در بازار به صورت عادي بوده و فاقد کد رهگيري هستند.

وي با اشاره به وجود ممنوعيت قانوني در زمينه اجاره دادن کارت هاي بازرگاني نيز گفت: عليرغم وجود اين ممنوعيت، شاهد تبليغ کارت هاي بازرگاني اجاره اي در روزنامه ها هستيم.

دبير کل جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار در بخش ديگري از صحبت هاي خود تصريح کرد: در قانون آمده که اوقاف بايد هر سه سال يک بار اقدام به تعديل اجاره نامه ملک متعلق به خود کنند اما متاسفانه در مقام عمل مشاهده مي کنيم که تعديل اجاره املاک تجاري متعلق به اوقاف، به صورت سالانه انجام مي شود.

اسماعيل کاظمي قهي نايب رئيس اول اتاق اصناف تهران و رئيس اتحاديه مصالح ساختماني تهران نيز در اين نشست طي سخناني بر ضرورت حضور کارشناس اصناف در هيئت هاي بدوي تعزيرات تاکيد کرد.

حميدرضا رستگار، عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران و رئيس اتحاديه آهن و فولاد تهران نيز طي سخناني با اشاره به مشکلات و موانعي که بر سر راه صدور مجوزهاي کسب و کار وجود دارد، گفت: متاسفانه به اندازه قوانيني که براي اصناف وجود دارد، تنقيح قوانين صورت نگرفته است.

عليرضا خليل نژاد ،رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان عينک تهران نيز طي سخناني گفت: از رئيس قوه قضاييه به سبب آنکه نماينده هاي اصناف را بدون توقعي براي راي دادن به محل کار خود دعوت کرده اند، قدرداني مي کنيم.

وي افزود: در دوره بيش از دو ساله تعطيلي ها بخاطر ويروس کرونا، از سوي مسئولان هيچگونه امتياز خاص و ويژه اي به اصنافي که بدين واسطه متضرر شده بودند، ارائه نشد.

زعفر ياوري رئيس اتحاديه عکاسان و فيلمبرداران تهران نيز طي سخناني اظهار کرد: با وجود آنکه اتحاديه عکاسان بيش از 70 سال سابقه دارد اما متاسفانه شاهد هستيم که دفاتر پليس به علاوه 10 و پيشخوان دولت، با عملکرد و اقدامات خود عملا صنف عکاس را بيکار کرده اند.

حسن محمدي نماينده اتحاديه مشاوران املاک تهران نيز در اين جلسه اظهار کرد: درخواست ما از رئيس قوه قضاييه و سازمان ثبت آن است که صرفا قراردادهاي داراي کد رهگيري را به رسميت بشناسند چرا که طبق قانون، ملاک عمل و اعتبار در تمام سازمان ها و ادارات، بايد قراردادهاي داراي کد رهگيري ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات کشور باشد.

حسين محمدي ،رئيس اتحاديه کبابي وحليم تهران نيز در سخناني بيان کرد: 11 سال است که رئيس اين اتحاديه هستم و هرچه پرس وجو کردم، از ابتداي انقلاب تا کنون، درب اتاق هيچ رئيس قوه قضاييه اي اين چنين به روي رؤساي اتحاديه ها و بازاريان باز نبوده است.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود خواستار آن شد که مراجع قضايي در دريافت استعلامات خود، بيش از پيش از ظرفيت کارشناسان اتحاديه هاي صنفي مواد غذايي استفاده کنند.

نورالدين مهري، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان پيچ و مهره تهران نيز در سخناني به مشکلات و موانع موجود بر سر راه تامين مواد اوليه اين صنعت اشاره کرد.

روح الله امان رئيس اتاق اصناف دماوند نيز به بيان مطالبي در خصوص عملکرد هيئتهاي حل اختلاف در بحث اصناف پرداخت و پيشنهاداتي را در اين زمينه ارائه داد.

عالي پور از توليدکنندگان صنف لوازم التحرير نيز در اين جلسه به بيان مطالبي در خصوص نام ها و نشان هاي تجاري پرداخت.

عباس علايي، رئيس اتحاديه قهوه خانه داران و سفره خانه هاي سنتي تهران نيز در اين جلسه بخشي از مشکلات کارکنان و کارگران قهوه خانه ها و چايخانه ها را بيان کرد.

غلامرضا صفرنژاد ،رئيس اتحاديه چيني و بلور تهران نيز در سخناني به بيان مشکلات و موانع پيش روي شرکت هاي دانش بنيان در زمينه توليد چيني و بلور پرداخت.

رضا خلج رئيس اتاق اصناف شهريار نيز نجات اقتصاد کشور را در گرو بهبود شرايط توليد، صادرات و پرداخت ماليات دانست و خواستار اتخاذ تدابير مناسب براي ايجاد جذابيت هاي سرمايه گذاري در کشور شد.

محمد خادم منصوري رئيس اتحاديه فروشندگان موتورسيکلت و دوچرخه تهران نيز اظهار کرد: بازاريان هيچگاه در کنار ضدانقلاب نمي ايستند و در اعتصابات اجباري که آنها مي خواهند به راه بيندازند، مشارکت نخواهند داشت.

احمد ابوالحسني رئيس اتحاديه چاپخانهداران تهران نيز در اين نشست مشکلات اعضاي اين اتحاديه در زمينه تامين مواد اوليه براي چاپ را مطرح کرد.

اسفندياري عضو هيئت امناي بازار بزرگ تهران نيز در اين جلسه به بيان مطالب و نقطه نظرات خود پيرامون مسائل مختلف از جمله فعاليت دستفروشان در محوطه بازار بزرگ تهران پرداخت.

فضل الله فرخ از بازاريان باسابقه تهران نيز طي سخناني خواستار برخورد جدي قضايي با عناصر اصلي اغتشاشات اخير در کشور شد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.